banner72

Kepenek Bilgi Yoksunu!

Rize Ticaret Borsası (RTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, Türkiye'ye girdiği iddia edilen 73 bin ton çayın çok ciddi bir rakam olduğunu, dolayısıyla inandırıcı olamayacağını söyledi.

Kepenek Bilgi Yoksunu!

Erdoğan, yaptığı açıklamada, Rize Çay Üreticileri Koruma Derneği Başkanı Nurettin Kepenek'in geçtiğimiz günlerde ''doğru bilgiden yoksun'' bir yazı kaleme aldığını savundu.

Bu tür açıklamaların Türk çayına ve bölgeye zarar vereceğini ifade eden Erdoğan, ''2009-2010 yıllarında 23 firmanın toplam 73 bin ton kuru çayı resmi yollarla Türkiye'ye getirdiği ve kayıtlarının Rize ihtisas gümrüğünde olduğunu belirtiliyor. Aldığımız resmi rakamlar ise 2009 yılında 5 bin 360 ton, 2010 yılının Ağustos ayı itibariyle de 4 bin 590 ton kuru çayın ithal edildiğini gösteriyor. İddia edilen 73 bin ton çok ciddi bir rakam, dolayısıyla inandırıcı olamaz. 73 bin ton çay Türkiye'nin 5 aylık ihtiyacını karşılar'' dedi.

Erdoğan, bu tür beyanların sektöre ve çay camiasına zarar verdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: ''Bu söylemler çayın fiyatını düşürür. Bu nedenle bu tür beyanlardan mümkün olduğunda kaçınmak gerekiyor. Söz konusu açıklamada yaş çay borsasından bahsediliyor. Yaş çay borsası dünyada vardır, ama bizde yoktur. Eğer kurumumuzdan bahsediyorsa, burası Rize Ticaret Borsası'dır. RTB, 1995 yılından 2010 yılına kadar bölgemizden 320 milyon lira çıkmasına engel olmuştur. Eğer doğru bilgilere sahip olmak istiyorsalar, bu bilgileri bizden açıkça isteyebilirler. Eğer gündem yapmak istiyorlarsa doğru bilgilerle yapsınlar.''

Mehmet Erdoğan, dünyada üzerine kar yağan tek çay bahçesinin Rize'de olduğunu sürekli vurguladıklarını, bu konuda çalışmalar yaptıklarını kaydederek, geçen yıl hazırladıkların Türk çayı tanıtım filminde de bu konuyu vurguladıklarını anlattı.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2010, 19:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73