banner72

Kılıçdaroğlu ÇAYKUR için ne dedi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ve Ekibi Rize'den 1 Vekil Çıkarma Hedefi İçin Kolları Sıvadı. CHP Bu Kez ÇAYKUR Açılımı Yürütecek...

Kılıçdaroğlu ÇAYKUR için ne dedi?
Daha Önce "LAZCA" Hakkında Olumlu Açıklamalarda Bulunan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Bu Kez de ÇAYKUR'la İlgili Düşüncelerini Açıkladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kurultayda verdiği 41 sözün sıralanacağı, 22 Nisan’da açıklanacak olan “Seçim 2011: Herkes için CHP” bildirgesi netleşmeye başladı.

Kılıçdaroğlu, "ÇAY-KUR özelleşmeyecek, üreticiyi destekleyecek. Fındık fiyatı Hamburg’da değil Karadeniz’de belirlenecek." dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata’nın üzerinde çalıştığı ve 22 Nisan’da tüm adaylarla birlikte Ankara’da açıklanacak bildirgede, “Kürt sorunundan” gençlere internetli duşlu yurt yapılmasına kadar çok sayıda vaadin sıralanacağı öğrenildi. Prof. Dr. Ayata’nın üzerindeki çalışmayı bitirme aşamasına geldiği bildirgenin, İstanbul olasılığı devre dışı bırakılarak 22 Nisan’da tüm adaylarla birlikte Ankara’da açıklanması kararı verildiği bildirildi. Milliyet’in edindiği bilgiye göre, halen son şekli verilmeyen bildirge ana hatlarıyla şöyle:

Güneydoğu gün yüzü görecek
 - Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da baskılara son verilecek, toplumsal barış sağlanacak. Kürt sorunu tam demokrasi gerçekleştirilerek çözülecek. Yüzde 10 barajı indirilecek.

Kurulacak komisyonlarla faili meçhulleri ve kayıp vakalarını aydınlatılacak, sorumlular cezalandırılacak. Eşit yurttaşlık ilkesi egemen kılınacak. Kürt yurttaşların kimliklerini yaşamalarının önündeki engeller, tüm Türkiye’de çoğulcu ve özgürlükçü demokrasi kurularak aşılacak. Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler Şartı’na konulan çekinceler kaldırılacak, yerel yönetimler reformu yapılacak.

-  Özel yetkili mahkemeler kaldırılacak. Dersim arşivleri açılacak. 12 Eylül darbesinin faillerinin yargılanmasının önündeki engeller kaldırılacak. Diyarbakır Cezaevi toplumsal barış için müzeye dönüştürülecek. Geçmişte yaşanan acı ve travmaları hatırlatan isimler devlet kurumları ve kışlalardan kaldırılacak. Koruculuk uygulamasına son verilecek. Talep eden yurttaşlara anadil öğrenimi olanağı sunulacak. Kültürde asimilasyon değil, kültürel haklara saygı içinde entegrasyon hedeflenecek.

Muhtarlar da unutulmadı
-  Çiftçinin kullandığı mazottaki ÖTV kaldırılacak, litresi 1,5 TL olacak.
- Emekliler için intibak yasası çıkacak, yeniden çalışanlar için destek primi uygulaması kaldırılacak.
-  Esnafa destek artacak, AVM yasası çıkacak, güvenlik kabinli taksi için bir seferliğine araç yenilenmesinden ÖTV alınmayacak.
-  Kentin rantı dar gelirliye aktarılacak, o da ev sahibi olacak.
-  Taşeron çalışma düzeni kaldırılacak, herkes sendikalı olacak.
-  Spor emekçilerinin de sendikal hakları olacak, herkes spor yapabilecek.
-  ÇAY-KUR özelleşmeyecek, üreticiyi destekleyecek. Fındık fiyatı Hamburg’da değil Karadeniz’de belirlenecek.

Askerlik kısalacak ve profesyonelleşecek
 -  Halen Türkiye’de 5 ayrı askerlik süresi uygulanmaktadır. Askerlik önce 9 aya daha sonra aşamalı olarak 6 aya indirilecek. Böylece asker sayısının 550 binden yüzde 30 azaltılarak 385 bine düşürülmesiyle 886 milyon TL tasarruf edilecek. Yedek subaylara ödenecek 165 milyon TL de hesaba katıldığında her 15 ay için toplam 1 milyar TL’lik tasarruf ortaya çıkacak. Bu parayla ise en az 31 bin uzman çavuş daha istihdam edilerek, profesyonel orduya geçiş hızlandırılacak. Yine bu tasarruf edilen miktarla Mehmetçiklerin tamamının sigorta ve sosyal güvenlik masrafları karşılanacak, askerlere verilecek iş ve ticaret eğitimlerinin başarılı olanlara terhis sonrasında iş kurmaları için kredi sağlanacak.

Sivil toplum için 12 önemli vaat
 -  CHP, partizanlaşan yandaş sivil toplum kuruluşlarına karşı, özerkliğini koruyan sivil toplum anlayışını savunacak. Sivil toplum demokrasinin fidanlığı olarak görülmektedir. CHP, bu fidanlığı tüm gücüyle AKP’nin baskıcı, teksesleştirici ve cezalandırıcı politikalarına karşı koruyacak. Bu amaçla, “Devlet güdümlü sivil toplum anlayışına son verilecek, sivil toplumun yönetime katılması için yasa çıkaracak, Bürokratik engeller kaldırılacak, Dernekler Kanunu gözden geçirilerek, Yardım toplamak kolaylaşacak, Vergi avantajları artırılacak, Dernekler Dairesi, ceza kesen değil, yol gösteren bir niteliğe kavuşturulacak, Okullara sivil toplum dersi konulacak, yerel yönetimler “Sivil Toplum Merkezleri” oluşturmaları için desteklenecek, kamu yararına çalışan sivil toplum kuruluşlarının güçlü ve özerk mali yapıya kavuşturulması için kamu bütçesinden sağlanan destekler artırılacak,  Kadınlara pozitif ayrımcılık yapılacak, teşvik tedbirleri alınacak, çoğulculuğu besleyen internet ortamı sansürden uzaklaştırılacak.
Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2011, 08:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73