banner72

Kimin yanındasınız?

Üsküdar'da akşam oldu Saadet Partisi Bolu İl Teşkilatı'nın olağan kongresi, Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'ın katılımıyla muhteşem ve coşkulu bir havada gerçekleştirildi.

Kimin yanındasınız?

AKP'yi bugüne kadar EMASYA konusunda herhangi bir adım atmadığı için eleştiren Kurtulmuş, "Bu protokolü imzalayan Mesut Yılmaz hükümetinin İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu, Sayın Başbakan'ın partisi AKP'nin yıllarca bakanlığını yaptı! Milletle dalga mı geçiyorsunuz? EMASYA protokolünü hazırlayan, senin bakanın. Şimdi kalkmış diyorsun ki, EMASYA protokolünü kaldıracağız. Üsküdar'da akşam oldu!" dedi.

İşçinin canı çıkar

Açlık, yoksulluk tartışmaları artınca Ergenekon tartışmalarının da alevlendiğini hatırlatan Kurtulmuş 'Ekonomiyi siyasete bulaştırmayın. Ekonominin dini olmaz' şeklindeki bahanelere tepki göstererek "Ekonominin dini olmazsa, TEKEL işçilerinin Kızılay'da canı çıkar. Onun için kararınızı verin. Milletin mi yoksa küresel şirketlerin mi yanındasınız? TEKEL işçilerinden mi yanasınız? Yoksa Philip Morris'ten, British Tobacco'dan mı? Buna karar vermek zorundasınız" diye konuştu.

Saadet Lideri Kurtulmuş, Bolu'da Başbakan'a EMASYA protokolü ve TEKEL işçilerinin eylemi için sert eleştirilerde bulundu...

Saadet Partisi Bolu İl Teşkilatı'nın olağan kongresi, Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'ın katılımıyla muhteşem ve coşkulu bir toplantıyla gerçekleştirildi. Saadet Lideri Kurtulmuş, İstanbul otoyolunun Bolu çıkışında yüzlerce araçlık konvoyla karşılandı. Burada araç değiştiren Kurtulmuş, konvoyun önündeki ses otobüsünden şehir merkezinde Boluları selamladı. Kongrede Mustafa Yünlüoğlu il başkanlığı görevini Abdullah Uzun'a devretti.

Bolu Kapalı Spor Salonu'ndaki kongreye, Kurtulmuş'un yanı sıra Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şevket Kazan ve Akif Gürdoğan, görevi devreden İl Başkanı Mustafa Yünlüoğlu ve görevi devralan İl Başkanı Abdullah Uzun, İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan,Yeniçağa Belediye Başkanı Ahmet Kızıltan, çevre illerin il başkanları, Saadetli belediye başkanları, Bolu'nun il ve ilçe teşkilat mensupları ile halk büyük ilgi gösterdi. Kongrenin divan başkanlığını Şevket Kazan yaparken, sanatçı Umut Mürare ve Grup Elesti de kongre öncesinde verdiği konserle bu coşkuya ortak oldu. Salonu sık sık 'Başbakan Numan, Saadet gelecek zulüm bitecek. Bir hilal beş yıldız iktidara hazırız. Tayyip bu şarkı Bolu'da bitti' sloganları inletti.

Küresel beyler ne buyurdu?

Ekonomi konusundaki değerlendirmelerinde işsizliğe ve TEKEL işçilerinin eylemine değinen Numan Kurtulmuş, sokaktaki üç üniversite mezunundan birisi, dört gençten ise birisinin işsiz olduğunu söyledi. Türkiye'de her kurum ve kişinin borçlu hale getirildiğini, tezgahın dağıtıldığını söyleyen Kurtulmuş; "Sadece TEKEL işçileri Ankara'daki eylemlerinin ellinci günündeler. Bu insanlar niye eylem yapıyor diye düşünseniz, sorunun kaynağı ortaya çıkacaktır. Niçin fabrikalar kapanıyor?  Tütün üreticileri niye yıllardır üretmiyorlar? Cevabı çok basit; Küresel beyler böyle buyurdular" dedi.

'Ekonomiyi siyasete bulaştırmayın. Ekonominin dini olmaz' şeklindeki bahanelere sert eleştirilerde bulunan Kurtulmuş, "Ekonominin dini olmazsa, TEKEL işçilerinin Kızılay'da canı çıkar. Onun için kararınızı verin. Milletin mi yoksa küresel şirketlerin mi yanındasınız? TEKEL işçilerinden mi yanasınız? Yoksa Philip Morris'ten, British Tobacco'dan mı? Buna karar vermek zorundasınız" diye konuştu.

Yünlüoğlu: Gönül rahatlığıyla görevi devrediyorum

Görevİ devreden Bolu İl Başkanı Mustafa Yünlüoğlu, kongredeki devir teslime ilişkin olarak, "Bu görevi, geçici olarak, bayrağı surlarda tutmak için devr almıştım. Şimdi ise, gönül rahatlığıyla, bilgili, deneyimli, halkla bütünleşmiş bir kardeşimiz olan Abdullah Uzun Bey'e devrediyorum. Cenabı Allah yolunu açık eylesin. Biz bu davanın neferiyiz. Nerede görev verirlerse yine oradayız" dedi.

Uzun: Rant için siyaset yapmıyoruz

Görevİ devralan yeni İl Başkanı Abdullah Uzun ise, Saadet Partisi'nin yeni dönemde Bolu'da yapacağı çalışmalar hakkında bilgi vererek, " Biz siyaseti mal mülk edinmek, kırmızı plakalı arabalara binmek, ekonomik rant için değil hakkı üstün tutmak ve mazlumun yanında olmak için yapıyoruz" dedi.

TEKEL işçilerine yapılan zulümdür

Erdoğan'ın ve bakanlarının TEKEL işçilerinin direnişe karşı izlediği politikayı da eleştiren Numan Kurtulmuş, "Sayın Başbakan biz TEKEL işçilerine para vererek, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yedirtmeyiz diyor. Bunu birkaç defa tekrarladı. TEKEL işçilerinin istediklerinin tamamını verseniz, vereceğiniz bütün para 480 milyon liradır. Peki, 2010 yılında Türkiye iç borç faiz ödemelerine ne kadar ödeyecek? 56.8 katrilyon lira. Bir tarafta 16 bin TEKEL işçisi, diğer tarafta 20 bin aile. Tekel işçilerine vereceğiniz paranın yaklaşık 120 katı parayı, götürüp bir yıl içerisinde faizcilere vereceksiniz. Bunun adı adalet değildir, bunun adı kalkınma hiç değildir. Bunun adı olsa olsa zulümdür, insanı ezmektir" dedi.

İşçiler patagonyada direniş yapmıyor

Kurtulmuş, Erdoğan'ın Türk-iş yönetimi ile görüştükten sonra çalışmalar için bir haftalık süre istemesine de sert tepki göstererek, "45 gündür direniş var. O direnişten bir hafta müsaade istedi sayın başbakan. Bize bir hafta müsaade edin, hazırlanalım, çalışalım, ona göre ne yapacağıma karar verelim dedi. Sayın Başbakan bu işçiler patagonyada direniş yapmıyorlar. Ankara başbakanlık konutunun 2 km uzağında Kızılay meydanında yapıyorlar. 45 gündür bu meseleye daha hazırlanmadınız mı? Daha bilginiz yok mu? Ne yapılacağını bilmiyor musunuz? Bu milletin meselelerine ne kadar uzaksınız? Gerçekten anlamak mümkün değil. Bu şarkı burada bitiyor. Şarkının sonuna geliyor" şeklinde konuştu. Maliye Mehmet Şimşek'in 'acıdıkları, merhamet ettikleri için TEKEL işçilerinin bu noktaya geldiğine' ilişkin sözlerini ise gaf olarak değerlendiren Kurtulmuş, " El insaf. Söyleyecek hiçbir sözüm yok. Buna acıma diyorlarsa, Sayın Maliye Bakanı, gaddarlık nasıl olur kalksın bize anlatsın" dedi.

EMASYA'ya imza atan senin bakanın!

Kongre'de konuşan Saadet Lideri Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, EMASYA protokolü, TEKEL işçilerinin direnişi, demokratik açılım ve Anayasa değişiklikleri konularında önemli açıklamalarda bulundu.

Son günlerde tartışmaları süren EMASYA protokolünün, 28 Şubat'tan sonra BÇG'yi resmi hale getirebilmek için Mesut Yılmaz hükümetinde dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı ile imzalandığını kaydeden Kurtulmuş, " EMASYA komuta merkezleri adı altında Batı Çalışma Grubu (BÇG) resmileştirilmiş" dedi.

AKP'yi bugüne kadar EMASYA konusunda herhangi bir adım atmadığını için eleştiren Kurtulmuş, " Dahasını söyleyeyim. EMASYA protokolünü imzalayan Mesut Yılmaz hükümetinin İçişleri Bakanı sayın Murat Başesgioğlu, Sayın Başbakan'ın partisi AKP'nin yıllarca bakanlığını yaptı mı yapmadı mı? Milletle dalga mı geçiyorsunuz? EMASYA protokolünü hazırlayan, senin bakanın. Şimdi kalkmış diyorsun ki, EMASYA protokolünü kaldıracağınız. Üsküdar'da akşam oldu" dedi.

Millettin iki seçimdir gerekli değişiklileri yapması için AKP'ye oy verdiğini hatırlatan Kurtulmuş, "Zaman zaman yaptığınız gibi burada da kaçıyorsunuz. Milletin tarafında mı yoksa başka bir tarafta mı olduğunuza karar veremiyorsunuz. Anayasa değişikliği konusunda olduğu gibi" dedi.

Türkiye'de ihtilallerin bile kendi hukuku oluşturduğunu vurgulayan Kurtulmuş, "Nasıl olsa darbe yaptık diye kenarda oturmuyorlar. 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül ve 28 Şubat kendi hukukunu oluşturmuştur. Ama siz 8 yıldır, Anayasa değişiklikleri konusunda bir şey yaptınız mı?" diye sordu.

Açlık, yoksulluk tartışmaları artınca darbe, Ergenekon tartışmalarının arttığına dikkat çeken Kurtulmuş, "Bu milleti kamplaştırarak siyaset yapıyorlar. Millet size, 3 Kasım 2002'de iktidar olurken, yüzde 35 oy verdi. Meclis'in yüzde 65 çoğunluğu ile Anayasayı değiştirecek gücünüz vardı. 2007 seçimlerinde oyu yüzde 26'ya düşmüş AKP'ye bu sefer yüzde 47 oy verdi. Niye? Bir daha darbelerle, olağanüstü hallerle Türkiye'yi karşı karşıya bırakma diye. Ne istedi? Sivil bir anayasa istedi. Ne oldu geçen sürede? Topyekun anayasayı değiştirecek bir iradeyle milletin karşısına geldiler mi? Ama bu milletin oylarıyla iktidara gelenler, ne yazık ki darbe konusunda her gün televizyonlarda konuşmasına rağmen milletin verdiği ödevi yerine getirmedi. Milletin demokratikleşme talebini arkaya attılar" diye konuştu. AKP'nin bir dönem yaptırmıyorlar bahanesi arkasına sığındığını hatırlatan Kurtulmuş "Artık, Başbakan AKP'li, Cumhurbaşkanı Ak Parti'den geldi. Meclis Başkanı AK Partili. Diğer stratejik kurumların başındaki yöneticiler AKP'li . Orada oturuyorsunuz hala niye bize yaptırmıyorlar diyorsunuz? Ama size çoğunluğu veren millet, bunun hesabını sormak için hazır bekliyor" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 22:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73