banner72

'Köylüleri galeyana getirmeye çalıştılar'

Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde, bazı köylülerin tepki gösterdiği, orman işletme müdürlüğüne bağlı ekiplerle vatandaşlar arasında arbedenin de yaşandığı ormanlardan ağaç kesme işleminin kar amaçlı değil, bakım amaçlı olduğu ve bir plan dahilinde yapıldığı bildirildi.

'Köylüleri galeyana getirmeye çalıştılar'
Pazar Orman İşletme Müdürü Hilmi Yazıcı, yaptığı yazılı açıklamada, bir süre önce Çamlıhemşin'de görevlilerin ormanlarda kesim yaptığı sırada bazı vatandaşların olaya tepki gösterdiğini, hatta köy camisinden anons yapılarak vatandaşların galeyana getirilmeye çalışıldığını öne sürdü. 

     Konuyla ilgili bazı internet sitelerinde ''devlet orman katlediyor'' ve ''köylü isyanın eşiğinde'' başlıklı gerçeğe aykırı, hiçbir yetkili ile görüşülmeden, kurumu ve çalışanlarını karalayıcı haberler yayımlandığını bildiren Yazıcı, haberlerde işletme müdürlüklerinin Ardeşen Orman İşletme Şefliği'ne bağlı Çamlıhemşin ilçesi Topluca köyünde asırlık ağaçların hastalıklı ve çürük olduğu bahanesiyle kesildiğinin iddia edildiğini belirtti. 

     Yazıcı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
     ''6831 Sayılı Orman Kanunu'na göre ormanlar amenajman planları ile yönetilir ve işletilir. Ormanlara yapılan müdahaleler bakım amaçladır, iddia edildiği gibi kar amaçlı değildir. Plan uygulamaları idaremiz açısından zorunludur. Gerektiğinde her cins ve yaştan ağaç kesilebilir. Mevzuat bu konuda idaremiz mühendislerine gerekli yetkiyi vermektedir. Ardeşen Orman İşletme Şefliği amenajman planı 2010?2029 yıllarını kapsamaktadır. İlk yıl uygulamalarına başlanmış ve bu çalışmalar 20 yıl boyunca zaman, mekan düzenlemesine göre devam edecektir.'' 

      Maselevat mevkisinde Orman Mühendisi başkanlığındaki bir heyet tarafından 224 metreküp Ladin ve Kayın ağacının işaretlenerek aynı köyden Davut Maçça'ya dikili tahsisli olarak satışının yapıldığını bildiren Yazıcı, şöyle devam etti:
     ''Ormandaki çalışmalar 23 Ağustos'tan beri devam etmektedir. Bu konuda yapılan tüm iş ve işlemler eksiksiz, plana ve yasalara uygundur. Buna rağmen orman muhafaza memurlarına kontrol görevleri sırasında çalışma bölgesine izinsiz giden basın elemanları ve köylüler tarafından müdahalede bulunulmuş ve çalışmaları engellenmiştir. Görevli memurlar olay mahallinde tahriklere kapılmayıp, olayları yatıştırmış ve şefliklerine dönmüşlerdir. Bu esnada görevli memurlara hakarette bulunan Topluca köyünden bir kişi hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. Devletin çalışmalarına ve dolaylı olarak da kanunlarına karşı çıkılmıştır. Köy camisinden yapılan anonsla onlarca köylü galeyana getirilerek asayiş ve güvenlik tehlikesi yaratılmıştır. Muhtar Yusuf Çiçenoğlu, olayları yatıştırmak yerine asılsız beyanlarda bulunmuş, devlet aleyhtarı bir tutum sergilemiştir. Muhtar Çiçenoğlu hakkında soruşturma başlatılması ve ilçe idare kuruluna sevk edilmesi için Çamlıhemşin Kaymakamlığı'na gerekli suç duyurusu yapılmıştır. 

     Kurumlarının ana görevinin ormanların korunması olduğunu vurgulayan Yazıcı, şunları kaydetti:
     ''Bunun tersini iddia etmek gerçekle bağdaşmaz. Kaldı ki yapılan kesimler miktar olarak civar işletme müdürlüklerine ve ülkemiz ortalamasının çok altındadır. Topluca köyünde dikili halde satılan ağaçların kesim işi planlara dayalı olup yapılan işlemlerin tümü de yasaldır. Kesim, orman bakımı amacıyla yaptırılmakta olup, yapılan haber tek taraflı ve abartılı olup gerçekleri yansıtmamaktadır.
Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2010, 21:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73