banner72

KTÜ'de YÖK Protestosu

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Öğrenci Kollektifi üyesi öğrenciler, Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) yaptıkları yürüyüşle protesto ettiler.

KTÜ'de YÖK Protestosu

KTÜ İktisadi İdari ve Bilimler Fakültesi (İİBF) önünde ellerinde döviz ve pankartlarla slogan atarak Rektörlüğe yürüyen öğrenciler, Rektörlük önünde basın açıklaması yaptılar.

Açıklamayı grup adına KTÜ Öğrenci Kolektifi üyesi Hakan Yılmaz yaptı.

Yılmaz, yaptığı konuşmada “Kuruluş misyonu, özgürlüğü ve bilimi üniversitelerden temizleyip yerine iktidarın ve piyasanın kar kapısı olan birer ticarethaneler oluşturmak olan YÖK 29 yıldır uyguladığı programla da üniversiteler, piyasanın ellerine bırakmıştır. Mütevelli heyetleri kurup bu heyetine tüccarları koyup muhalif öğretim üyelerini ve öğrencileri soruşturmalarla üniversitelerden uzaklaştırmış bilim dışı unsurları üniversiteye sokup bilimin olmazsa olmazı özgür düşünceyi üniversitenin kapısına koymuştur. Bilimsel eğitimin olmazsa olmazı olan özgür düşüncenin önünde engel olan YÖK' ü de, paralı eğitimi de kabul etmiyoruz. Bilimin, sanatın, felsefenin, edebiyatın tartışıldığı alanlar yaratmak için biz üniversiteliler özgürlük ve bilimde ısrar ediyoruz. Bunun için öncelikle YÖK' e, onun baskı ve gericilik düzenine karşı duruyoruz. YÖK'ün kuruluş yıldönümü olan 6 Kasım'da Ankara'ya gidiyoruz. Binlerce üniversiteli ile Ankara'da AKP'ye, AKP'nin YÖK'üne meydan okuyoruz” dedi.

71.20101104153134..jpg

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2010, 21:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73