banner72

Kurban Besicileri Umutlu

Rize'de, ülke genelinde hayvan sayısının düşük olmasından dolayı yükselen fiyatlardan memnun olan hayvan besicileri, kurban satışlarının da yüksek olmasını bekliyor.

Kurban Besicileri Umutlu

Kurban Bayramı'na yaklaşık 15 gün olmasına rağmen vatandaşların uğrak yeri olmaya başlayan kurban satış yerlerinde hareketlilik başladı.

Besiciler, Rize Belediyesi tarafından İslampaşa Mahallesi Taşlıdere mevkisinde kurulan 3 bin 500 hayvan kapasiteli kurban pazarına gelerek, satış yapmaya başladı. Kurban pazarına genellikle Artvin, Erzurum, Ağrı, Muş, Ardahan ve Kars'tan hayvan besicileri gelerek kurbanlık satıyor. Büyük bölümü dolmaya başlayan kurban pazarında şu anda sadece büyükbaş hayvanlar satışa sunuluyor.

Muş'tan hayvan getirerek pazarda kurbanlık satan Mehmet Tarakçı, kurban pazarında hareketliliğin başladığını belirterek, fiyatların önceki yıllara göre daha iyi olduğunu söyledi.

Kurbanlık hayvanların fiyatının ağırlığına göre değiştiğini ifade eden Yağar, ''Kurbanlık hayvanların kilosu ortalama 23-25 lira civarında. Büyükbaş hayvanların fiyatları da 3 bin liradan başlar, büyüklüğüne göre 6 bin liraya kadar çıkar. Ortalama bir kurbanlık hayvanın fiyatı 3 bin 500 lira civarında'' dedi.

Bu yıl Türkiye genelinde hayvan sayısının yüksek olmadığını, Rize'ye girecek hayvan sayısının da geçen yıla göre düştüğünü kaydeden Tarakçı, ''Bu da fiyatların yukarıya çıkmasına neden oluyor. Ancak bu yıl artan yem fiyatları da kurban fiyatında etkili oldu. Besici bir kurbanlık için ettiği masrafı karşılamak için çok çaba sarf ediyor. Yine de hayvan sayısının düşük olmasından dolayı umutluyuz'' diye konuştu.

Kurbanlık satıcısı Ahmet Yücel ise bu yıl fiyatların iyi olduğunu ifade ederek, ''Yer parası, nakliye, yem gibi bir çok giderimiz var. Ancak bu yıl satışların iyi olmasını bekliyoruz. Et fiyatı artınca kurbanlık fiyatları da yükseldi. Umarım hem vatandaş hem de biz mağdur olmayız. Bu yıldan umutluyuz'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2010, 19:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73