banner72

Lakabı TECAL

Sırtı koyu kahverengi veya gri tüylü, göğsü beyaz ve enine kahverengi çizgili atmacaların en irisi olup, 55-60 cm boyundadır. 120 cm kadar kanat açıklığına sahip, çok iştahlı ve saldırgan bir kuştur. Alçaktan uçtuğu için avcılar tarafından, tavşan ve keklik avında kullanılır. Ateş gibi parlayan gözleri vardır.

Lakabı TECAL
Necmettin Yarıcı'nın Haberi ...
Rize'nin Ardeşen ilçesi yeniköy köyünde ilginç bir olaya ev sahipliği yaptı.Özellikle d.karadenizde atmaca avının mevsimi olması nedeniyle bölgede eşine az rastlanan Accipiter gentilis-Çakır kuşu-Atmaca Şahini, yakalandı.

Yakalandı ama nasıl yakalandı haberin detayı burda.

Köy içinde Macit Tutan adlı vatandaşın evinde bulunan kümese saldıran atmaca şahini burada bulunan horozla dövüşe başladı dakikalar süren dövüşü gören çocuklar hemen olay yerine gelip kavgayı ayırdılar.

Atmaca şahin kanadından hafif sığrıklarla atlattı.Olay sonrası ev sahibi Macit Tutan atmaca şahini alarak tedavi etti.

Bu süreç sonunda atmaca şahinle Macit Tutan arasında eşine az rastlanan bir dostluk yaşandı.Gittiği ger yere beraber giden Macit bey atmaca şahine ismini TECAL koydu.

Atmaca şahini tanımak gerekirse  Sırtı koyu kahverengi veya gri tüylü, göğsü beyaz ve enine kahverengi çizgili atmacaların en irisi olup, 55-60 cm boyundadır. 120 cm kadar kanat açıklığına sahip, çok iştahlı ve saldırgan bir kuştur. Alçaktan uçtuğu için avcılar tarafından, tavşan ve keklik avında kullanılır. Ateş gibi parlayan gözleri vardır.


Ömürleri 70-80 yıla kadar varan bu kuşların Türkiye'de yaşanyaları kış mevsiminde Kuzey Afrika ve Hindistana'a göç ederler.


Yaşam şekli Diğer atmacalar gibi kısa geniş kanatlarının uçları yuvarlanmış ve yelpaze gibi açılan uzun kuyruğu sayesinde ağaçlar arasında rahatça manevralar yaparak avını takip eder.Güvercin, ada tavşanı ve sincap gibi hayvanları avlayarak beslenir.Tavukları kümeslerine kadar kovaladığı olur. Yuvasına yaklaşan insana hırsla saldırır. Bazı bölgelerde "çakırdoğan" da denir. Erkekler dişilerden küçüktür.

Yüksek ağaç tepelerinde yuva kurarlar. Yuva içini saç, kıl ve kök püskülleriyle döşerler. Nisan ve Mayıs'ta 3-5 yumurta yumurtlar. Dişi 40 gün kadar (35-42 gün) kuluçkaya yatar, yavrular bir buçuk ay kadar (36-40 gün) yuvada kalarak anne tarafından beslenir. Genç çakır kuşları açık kahverengi tüylü ve sarı gözlüdür. (Lazhaber.com)


Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2010, 23:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73