banner72

Laz İşi Çay Toplama Makinası

Yurdum insanı müthiş icatlara imza atmaya devam ediyor. Rizeli bir öğretmenin icat ettiği çay kesme makinesi, hemşehrilerini elde makas sırtta torba taşımaktan kurtaracak.

Laz İşi Çay Toplama Makinası
10 saatte 2 tona yakın çay kesebilen makine, işçilik ve zamanında hasat için büyük kolaylık getirecek.

Mucit öğretmen, ‘Çayjet’ olarak isimlendirdiği vakumlu çay kesme makinesi ile hızı ve verimliliği dikkate aldığını söylüyor.

Samsun’da sınıf öğretmenliği yapan Salih Osman İmamoğlu, makinenin, marka, teknolojik tasarım ve patent müracaatlarını yaparak çalınmaması için icadını ilgili kanunlarla korumaya aldığını belirtiyor.

İmamoğlu, geliştirdiği vakumlu çay biçme makinesiyle saatte 180 kilo yaş çay toplanabildiğini ifade ediyor.

Mevcut çay kesme makinelerinin yetersiz olması sebebiyle böyle bir makine yaptığını belirten İmamoğlu şunları anlatıyor: "
Aklımda hep kullanışlı çay biçme makinesi yapma fikri vardı. Bu nedenle fırsat buldukça araştırmalar yapmaya başladım. Bu arada piyasaya sürülen çeşitli çay biçme makinelerini inceleyip, kullanıcılarından makineler hakkındaki fikir ve tecrübelerini sordum. Türkiye piyasasına giren makinelerin tümünü inceledikten sonra, diğer çay üreticisi ülkelerde kullanılan teknolojileri de inceledim. Edindiğim bilgiler beni daha elverişli yeni bir sisteme ve bu sistemle çalışacak yeni bir makine yapmaya yönlendirdi." (lazhaber.com)

(Haber: Sinan Serin)Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2010, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73