banner72

Maden Köylülerden Pankartlı Tepki

Rize'nin Çayeli İlçesi Madenli beldesinde, meydana gelen patlamalardan dolayı evlerinin hasar gördüğünü iddia eden Maden köylüler seslerini duyurabilmek için dev pankart astılar.

Maden Köylülerden Pankartlı Tepki

Rize'nin Çayeli İlçesi Madenli beldesinde, 1992 yılında faaliyete geçen ve Türkiye'nin en büyük maden işletmelerinden ve Türkiye'deki en büyük yabancı sermayelerden biri olan Çayeli Bakır İşletmesi tepkilere neden oluyor.

Yerin yaklaşık 900 metre altına inilen madende, madenin üstünde yaşayan Maden köyü sakinleri madende meydana gelen patlatmalardan şikayetçi oldu. Madende meydana gelen patlamalardan dolayı evlerinin ve tarım arazilerinin hasar gördüğünü iddia eden köy sakinleri, konuyu Başbakanlığa, Cumhurbaşkanlığına ve yargıya taşımalarına rağmen bir çözüm bulamayınca seslerini duyurmak için ilginç bir yol seçtiler.

maden-koy-1.jpg

Köy sakinleri ilk olarak köylerinin girişine "Halatla bağlanan hasarlı evlere gider 400 metre" yazılı bir tabela astı. Tabelayı takip edip köye çıkanlar ise bu kez karşılarında köy sakinlerinin yaşadıkları mağduriyetlerin yazılı bulunduğu dev pankartla karşılaşıyor. Öte yandan köy sakinlerinin derin çatlaklar oluşan evlerini ayakta tutmak için ağaçlar ve evlerine bağladıkları çelik halatlar dikkat çekiyor. Bir köylü, tarım arazilerinde derinliği bilinmeyen yaklaşık iki metre çapında çukurlar oluştuğunu söyledi.

madenli.jpg

GAZETECİ ÇUKURA DÜŞTÜ

Gazeteciler köyde inceleme yaptı. Muhabir Selman Kutlu, tarım arazilerinde oluşan çukurları incelediği sırada zeminin çökmesi sonucu kendini bir çukurun içerisinde buldu. Yaklaşık 1 metrelik çukura düşen Kutlu, kendi imkanlarıyla çukurdan çıkmayı başardı. Yaklaşık üç gün önce arazisinde çay toplarken bastığı zeminin çökmesi sonucu İshak Narlı isimli bir kişinin de kolunun kırıldığı belirtildi.

KÖY SAKİNLERİ MADEN İŞLETMESİNİ SUÇLADI

Köy sakinlerinden İshak Narlı, "92 yılında bu madenin açılması ile başlayan patlatmalar sonucu ev ve arazilerinde hasar meydana geldiğini söyledi. Evlerde oturamadıklarını anlatan Narlı, şunları söyledi: "Evlerimizin bir çoğu yıkılmak üzere. Hangi kapıyı çaldıysak çare bulamadık. Konuyu Başbakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza da ilettik. Geçen günlerde tarlada oluşan bir çukura düştüm. Elim kırıldı. Davacı olacağım."

untitled-2.20101026184116..jpg

Mustafa Narlı isimli köy sakini de yaptığı açıklamada, "Artık evlerimizde duramıyoruz. Biz madenin kapanmasını değil mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Eğer sesimiz duyulmazsa burada bir felaket yaşanabilir" diye konuştu.

Ahmet Sarıoğlu ise yaptığı açıklamada, "Biz güven içerisinde yaşamak istiyoruz. Halen geç kalınmış sayılmaz. Bizleri, evlerimiz yıkılıp altında kalmadan arayın. Yarın çok geç olabilir" ifadelerini kullandı.

Çayeli Bakır İşletmeleri'nin üzerinde bulunan Maden köydeki 80 hanede 570 kişi yaşıyor. Köyde bulunan evlerin yaklaşık 40 tanesinde çatlak ve kısmı çökme bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2010, 18:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73