banner72

Mecliste vekiller birbirine girdi

TBMM Genel Kurulunda, CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal'ın, AK Parti'ye yönelik sözleri tartışmaya yol açtı.

Mecliste vekiller birbirine girdi

AK Parti'li milletvekillerinin üzerine yürüyen Soysal'ı arkadaşları önledi. Bir tepki de Güldal Mumcu'dan geldi.

http://www.trt.net.tr/medya/resim/2010/02/02/c2a23522-872c-4b85-8d28-257f6c77eefa-444x333.jpg

MHP'nin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer hakkında ''Çalışma hayatında yaşanan anlaşmazlıklar karşısında ve ortaya çıkan sosyo ekonomik duruma rağmen sorumlulukları yerine getiremediği'' gerekçesiyle verilen gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmamasına ilişkin görüşmeler devam ediyor.

http://www.trt.net.tr/medya/resim/2010/02/02/22e371fb-3c29-461c-87a3-2207e67ec316-444x333.jpg


CHP Grubu adına söz alan İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, Sosyal Güvenlik Reformu kapsamında yapılan değişikliklerde işsizlik ve yoksullukla mücadele konusunda CHP'nin önerilerini yerine getirilmediğini ileri sürdü.

http://www.trt.net.tr/medya/resim/2010/02/02/1afa7ce7-ff8f-4827-b1d8-6250ae5ae497-444x333.jpg


''Sosyal Güvenlik Reformu, işçiye, emekliye, alın terine ihanettir'' diyen Soysal, iş güvenliği olmadığı için tersanelerde, maden ocaklarında ölümlerin yaşandığını söyledi.

http://www.trt.net.tr/medya/resim/2010/02/02/e278aa49-d731-43f0-a79b-8d4ba344b4cb-444x333.jpg

http://www.trt.net.tr/medya/resim/2010/02/02/21ab679e-ce9c-42a8-bc0a-dd3bbaa1e5e0-444x333.jpg

TEKEL işçilerine, 4/C kapsamına alarak merhamet gösterildiğine ilişkin açıklamalar bulunduğunu anımsatan Soysal, şöyle konuştu:

''İşçileri 4/C kölelik kapsamına alıp 'merhamet ettik' diyorsunuz; alın merhametinizi başınıza çalın. Orada ölümü göze alan binlerce yürek var. Türk insanının duyarlılığı var orada. Bu sorunu çözmesi gereken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yolsuzluğun bedelini bu insanlara ödetiyor. Ülke kaynaklarını kendi yandaşlarına peşkeş çektiniz. Önce mücahittiniz, müşahit oldunuz, müteahhit oldunuz, daha sonra her şeye müsait oldunuz. Yetim hakkından bahsediyorsunuz, o kasanın kimlere çalıştığını, kediye ciğer teslim edildiğini görüyoruz. Gün gelecek devran dönecek, bunların hesabı bir gün Yüce Divan'da görülecek.''

Soğuktan donan bir Kore gazisi, yardım kuyruğunda bekleyen insanlar, iş müracaatı için sıra bekleyen insanlar ile çöpten meyve toplayan çocukların fotoğraflarını kürsüden gösteren Soysal, ''Bunlardan utanıyorum. Kula kulluk eden anlayışa yazıklar olsun. Oligarşinin, azınlığın mutluluğu için çaba gösterenlerden başkası değilsiniz. Bunlar utanç fotoğrafları değil mi? Sosyal devlet olmak için 4/B, 4/C, taşeronluk sistemini kaldırmanız lazım. Oligarşiye hizmet ediyorsunuz'' dedi.

-TARTIŞMALAR-

AK Parti Grup Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, sataşma olduğu gerekçesiyle söz aldı. Bahçekapılı, sataşmaya seviyesini koruyarak cevap vereceğini söyledi.

Konuşmacıların kelimeleri, anlamını bilerek kullanması gerektiğini söyleyen Bahçekapılı, ''Kişilerin özel hayatına müdahale insan haklarına aykırıdır, ayrıca ayıptır. Hukukta eleştiri ile hakaret arasında bazı kriterler vardır. Eleştirirken kullandığınız dil ile söylediklerinizin içeriğinin birbiriyle örtüşmesi, bir denge kurulması gerekir. Burada, paparazzi programlarına konu olmak için bulunmuyoruz. Facebook'ta en çok tıklanan oyuncak da değiliz. Önce çalışın sonra konuşun'' dedi.

CHP'li Soysal da Bahçekapılı'nın kendisine sataştığı gerekçesiyle yeniden söz aldı. Soysal, AK Parti Grup Başkanvekili Bahçekapılı'nın bahsettiği ''seviye'' kelimesinin adresinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi.

Soysal'ın ''Adres belli, adres Başbakan'' demesi, AK Parti'li milletvekillerinin tepkisine yol açtı. Sıra kapaklarına vuran AK Parti'li milletvekilleri, ''Terbiyesiz, ahlaksız, sarhoş, kafayı çekip geliyorsun...'' diye tepki gösterdi.

''Ahlaksız sensin, terbiyesiz sensin. Bizi yıldıramazsınız'' diyen Soysal, ''Burada siyaset seviye dersi vermek, en son size düşer. Siyasetin kıblesinin insan olduğunu bilenleriz. Siz, çivi çaktınız doğru ama bu çivileri insan etine çakıyor, insanları acıtıyorsunuz'' diye konuştu.

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, Sosyal'ın konuşma süresinin bitmesinin ardından birleşime ara verdi. AK Parti milletvekilleriyle birbirlerine karşılıklı laf atan Soysal'ı, CHP'li milletvekilleri kürsüden indirdi. soysal'ın, AK Parti milletvekillerinin üzerine yürümesini, idare amirleri, arkadaşları ve Grup Başkanvekilleri önledi.

-TBMM BAŞKANVEKİLİ MUMCU: ARINÇ MÜDAHALE ETTİ

TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın makam odasına geldiğini, birleşimi nasıl yöneteceğini konusunda kendisine talimat vermeye kalkıştığını ifade ederek, ''Bunu şiddetle kınıyorum'' dedi.

Mumcu, TBMM Genel Kurulunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer hakkındaki gensoru önergesinin görüşmelerinde yaşanan tartışma nedeniyle birleşime 10 dakika ara verdiğini duyurdu.

Yaklaşık 40 dakika süren aranın ardından birleşimi açan Mumcu, Türkiye'nin yasama, yürütme ve yargı bağımsızlığına dayanarak yürütüldüğünü söyledi.

Mumcu, şu anda yasamayı temsilen bulunduğunu ancak, yürütmenin yasamaya baskı yapma hakkının, hiçbir zaman olmadığını belirterek, ''Ama demin, Bakanlar Kurulu üyesi bir bakan, Başbakan Yardımcısı Sayın Arınç, makam odasına gelip, nasıl yöneteceğim konusunda bana talimat vermeye kalkıştı, bunu şiddetle kınıyorum'' dedi.

Mumcu, bunun, son zamanlarda uygulanmaya konulan, yürütmenin yasama üzerindeki baskısının, ikinci tezahürü olduğunu savunarak, şiddetle kınadığını tekrarladı. Mumcu, yönetimle ilgili bir tartışma varsa, İçtüzüğün belli olduğunu, usul tartışması açılabileceğini ifade etti.

-''KINAYAN BİLDİRİYİ HEP BERABER İMZAYA AÇALIM''-

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da ayağa kalkarak, MHP olarak, Meclisin hükmü şahsiyetine yönelik bu girişimi protesto ettiklerini bildirdi. Vural, ''Bütün milletvekillerini ve grup başkanvekillerini, bu yapılan muameleyi kınayan bir bildiriyi hep beraber imzaya açmayı teklif ediyoruz'' diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol da Mumcu'nun söylediklerine ilişkin ''TBMM tarihinde görülmemiş bir olay'' değerlendirmesinde bulundu.

Anadol, Oktay Vural'ın söylediklerine katıldıklarını belirterek, olayın kınanmasını istedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 22:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73