banner72

Merakla Beklenen Albüm Çıkıyor

Farklı sesi ve yorumu ile Karadeniz`in öne çıkan sanatçısı Gökhan Birben, 4 yıl aradan sonra yeni albümü ile müzik severlerle buluşacak.

Merakla Beklenen Albüm Çıkıyor

Haziran ayının ilk haftasında piyasaya çıkacak olan albümde birbirinden güzel 12 eser bulunuyor. “Bulutların Gözyaşı” ismi ile müzik marketlerde yerini alacak albümde, daha çok eski ve unutulmaya yüz tutmuş anonim türkülere yer verildi.

Albümde kendine ait üç eserinde bulunduğunu söyleyen Gökhan Birben; “Unutulmaya yüz tutmuş halk türkülerini ve derlemeleri gelecek kuşaklara aktarmak için anonim eserlere ağırlık verdik. Son yirmi yıldır dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi bir sanayileşme ve doğa tahribatı var. Albümümüze ismini veren Bulutların Gözyaşı türküsü de bu doğa tahribatını oluşturan, doğayı katledenlere karşı bir haykırışı anlatıyor. Yıllardır bu topraklar yeşiliyle kendini bize aşık etti. Şimdi bu yeşillik insanlar tarafından maalesef yok ediliyor bu türkümüzde yağmurların değil de bulutların ağladığını anlattık.” dedi.

Cinan müzik etiketi altında çıkacak albüm için yaklaşık dört yıldır çalıştıklarını söyleyen Birben; “Türküleri tespit etmek, derlemek ve müziği oluşturmak, güzeli yapma ve araştırma derdi olduğu için çalışmalar uzadı. Önümüzdeki albümlerde daha çok beste çalışmalarına ağırlık vereceğiz. Anonim türküler kalmadı denecek kadar azaldı. Doğru bir çalışma yapmak gelecek kuşaklara doğru bir eser armağan etmek için çalışma yaptık. Albümde ağırlıklı tulum kemençe yanında nefesli ve telli sazlar kullanıldı. Bu albümde konsepti biraz daha değiştik belli bir kalıbın içinde kalmamaya özendik. Çünkü Karadeniz de müzikal kimlikte değişim gerektirdiğini hissettirdi. Yapmış olduğumuz çalışma her ne kadar Karadeniz kokusu içerse de düzenlemelerde herkesin dinleyebileceği bir sound oluşturmaya çalıştık. Türkülerin büyük bölümü Artvin, Rize ve Trabzon yöresine ait derlemeler. 100 yıl öncesine ait Karadeniz ezgilerini bu albümde birleştirdik. Daha önceki albümlerimizde olduğu gibi bu albümde de dinleyiciler geçmişin izlerini bulacak.” dedi.

Birben, yapmış olduğu albümün farkını şöyle anlattı; “Bir çam ağacının altında oturuyorsunuz. Herkes o ağaçtan farklı çıkarlar üretebilir. Biz o ağaca değerini anlamak için duygumuz ile yaklaştık. Onun yıllardır o doğanın dengesini sağlamak için neler yaptığını düşündük. Bazıları ise o ağaçtan ne kadar tahta çıkacağını hesap eder. Biz tarihimize geçmişimize ve özümüze sahip çıkmaya çalışıyoruz. Geçmişimizden bu güne kalan tarihi dokuyu restore edip yaşatmaya çalışıyoruz. Bu mirası borç aldık ve bu borcu geri ödüyoruz”

Öte yandan albümde Karadeniz ezgileri, Hopa yöresi, Lazca şarkıların yanında bir de Gürcü halk türküsü var. Albümün Haziran’ın ilk haftası müzik marketlerde olması bekleniyor. (Rizedeyiz)

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2011, 17:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73