banner72

Müstahsil, Çay Tasarısına Çekimser Bakıyor

MHP Pazar Teşkilatından Açıklama

Müstahsil, Çay Tasarısına Çekimser Bakıyor

H.Tahsin MENTEŞOĞLU / Pazar
Rize Ticaret Borsası tarafından hazırlanan “Çay Kanunu Tasarısı” hakkında önemliaçıklamalarda bulunan Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Pazar İlçe Başkanı Ziya Üstbaş, konuyla ilgili partilerinin il ve ilçelerde yeterince duyurular yaptığını fakat vatandaşların gene de buna duyarsız kaldığını belirtti.
Özellikle son günlerde gündemde oldukça ön plana çıkan çay kanunu tasarısı ile ilgili bilgiler veren Milliyetçi Hareket Partisi Pazar İlçe başkanı Ziya Üstbaş, bölgemizin olmazsa olmazı çay konusunda bir takım açıklamalarda bulundu.
Toplumun çay kanunu tasarısıyla ilgili çekimser olduğunu dile getiren Üstbaş, partilerinin il başkanlığı öncülüğünde düzenlenmiş olan panellerde, teşkilatlarının tasarı hakkında şuana kadar gelen noktayı ellerinden geldiği kadar müstahsillere anlattığını söyledi.
Yapmış oldukları panellere çayla ilgili kurumların, sivil toplum örgütlerinin yeterince ilgi ve alaka göstermediklerini vurgulayan Üstbaş şunları söyledi; “Çay konusunda il başkanımızın düzenlemiş olduğu toplantılarda gereken açıklamalar yapılıyor. Keşke bu açıklamaları, çay konusundaki duyarlılığı çayla ilgili kurumlarda daha çok gösterseydi. Biz elimizden geldiği kadar siyasi parti olarak bu konuda duyarlı kaldık. Bu toplantıya gelmesi gereken sivil toplum örgütlerinin hiçbiri davetimize icabet etmedi. İmza kampanyası yaptık. Hatta Pazar’da hava muhalefeti sebebiyle bir gün imza kampanyası yapabildik. Bu konuda vatandaşın çayın özelleştirmesine karşı olduğuna dair şuan elimizde iki bine yakın imza var. Vatandaşın bu konuda biraz daha duyarlı olması gerekiyor. Bu iktidar-muhalefet meselesi değildir. Bu Rize’nin olmazsa olmaz meselesidir.” diyerek vatandaşın hakkını araması gerektiğini vurguladı.
Tasarıyı yapan bizim iktidardır şeklinde bir bakış açısının da yanlış olacağını ve bu olaya böyle bakılmaması gerektiğinin altını çizen Üstbaş şöyle devam etti; “Rize ilindeki mahsul diğer illerdeki mahsule benzemiyor. Rize’nin toprak yapısı bakımından arazi göstergesi olarak yüzde 85’i meyilli olduğundan çay mahsulü dışında başka hiçbir ürünün burada olması mümkün olamaz.” dedi.
Bölge insanımızın konu hakkında daha fazla araştırıp bilgi sahibi olması gerektiğini söyleyen başkan Üstbaş, ”Çay, ne şeker pancarına, ne tütüne, ne de fındığa benzer. O yüzden Rizelinin bu konuda daha farklı düşünmesi lazım. Rize’ye ithal çay geliyor, yani çay üretilen bir memlekete ithal çay gelir mi, böyle bir mantık olur mu? Şimdi Türkiye’de 210 bin ton çay üretiliyor, yine aynı sayıda 210 bin ton tüketimi var. Böyle arz ve talebin dengede olduğu memlekette dışarıdan çay gelir mi? Vatandaşlarımız daha fazla duyarlı ve ilgili olsun” şeklinde konuştu.
Üstbaş, Ak Parti’nin içerisindeki bir milletvekilinin tasarıya evet, diğer bir vekilinse hayır demesini pek inandırıcı bulmadığını da ifade etti. Ziya Üstbaş ayrıca meclis televizyonunu çok iyi takip ettiğini ve çıkan yasanın ne olursa olsun, yanlış dahi olsa başbakanın ağzından çıkan iki kelimeyle beraber kabul edildiğini belirterek bunun Ak Parti adına kendi iç meseleleri olduğunu ve bu konuda kendilerinin yorum yapmasının mümkün olmayacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2010, 22:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73