banner72

Nisan karı yağdı! GALERİ

Ayder Yaylası Beyaza Büründü...

Nisan karı yağdı! GALERİ
Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası ve Bolu Dağı'na Nisan karı yağdı.

- 2011 GENEL SEÇİM ANKETİ İÇİN TIKLAYINIZ...

Etkili olan soğuk hava sonucu dün gece başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı Ayder Yaylası'nı beyaza bürüdü.

AYDER KAR RESİMLERİ

AYDER KAR ŞENLİKLERİ RESİMLERİ (Arşiv)

AYDER KAR ŞENLİKLERİ 2 (Arşiv)

AYDER KAR RESİMLERİ (Arşiv)

Ayder Çevre ve Turizm Derneği Başkanı Ömer Altun, yaptığı açıklamada, Türkiye'de ender bir tabiat yapısına sahip olan Ayder Yaylası'nın yılın 12 ayında da turizme tam kapasite hizmet vermeye çalıştığını söyledi.

Ayder Yaylası'nın doğal güzellikleri ve kaplıcalarının yanında mevsimsel güzelliklerinin de dikkat çekici olduğunu ifade eden Altun, ''Ayder'de Nisan ayında kar yağışı devam ederken, birkaç yüz metre aşağıda yağmurun bile olmaması, buradaki doğal güzelliğin eseridir. Ayder'de bir günde 4 mevsim yaşanabilmektedir. Böylesi güzellikler, dünyada ender görülmektedir'' dedi.

BOLU DAĞI DA BEYAZA BÜRÜNDÜ
Bolu Dağı’nın D-100 Karayolu ve TEM geçişi, Bolu ile Ankara arasındaki TEM ve D-100 Karayolu’nun Yeniçağa ve Gerede kesimlerinde sabah saatlerine doğru kar yağışı başladı.

D-100 Karayolu Bolu Dağı geçişi ve Gerede kesiminde yoğun kar yağışı zeminde etkili oldu. Asfalt yol beyaza büründü. Kar yağışı nedeniyle görüş mesafesi düştü.

Görüş mesafesinin açılması için yol kenarlarında bulunan sis lambaları yakıldı.

Kar yağışının etkili olduğu bölgelerde araçlar yavaş ilerlemek zorunda kaldı. Güzergahlarda kontrollerde bulunan trafik ekipleri, kar yağışının etkili olduğu bölgelere Karayolları ekiplerini yönlendirdi.

ABANT DA BEYAZ ÖRTÜSÜNE BÜRÜNÜDÜ
Türkiye'nin cennet mekanlarından biri olan Abant Tabiat Parkı, Nisan ayında beyaza bürünerek tatilcilere sürpriz görüntü hazırladı.

Bolu'da doğayla iç içe bulunan ve özellikle tatil günlerinde vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Abant Tabiat Parkı, uzun bir aradan sonra yeniden beyaz gelinliğini giydi. Yılın dört mevsiminde kartpostal gibi görüntüler oluşturan, tatilcilere unutulmaz anlar yaşatan doğa harikası mekan, sabah saatlerinde beyaza büründü. Hafta sonu tatili için Abant'a gelenler gözlerini açtıklarında beyaz örtüyle karşılaştı. Nisan ayında kar yağışını görünce şaşıran tatilciler hemen kendilerini otellerinden dışarı atıp karın keyfini çıkardılar.

Kar yağışını fırsat bilenler faytonlara binip göl etrafında gezi yaparken, bazı tatilciler de atlar üzerinde gezi yaptı.

KENT MERKEZİNDE DOLU ETKİLİ OLURKEN YÜKSEK KESİMLERDE KAR YAĞIŞI BAŞLADI
Düzce'nin yüksek kesimlerinde kar yağışı, kent merkezinde de zaman zaman dolu şeklinde görülen yağış günlük hayatı olumsuz yönde etkiliyor.

Düzce'de iki gündür devam eden sağanak bugün yerini dolu ve kar yağışına bıraktı. Kent merkezinde aralıklarla dolu şeklinde görülen yağış etkili olurken, yüksek kesimlerde kar yağışının başladı.

Özellikle Bolu Dağı Düzce kesiminde başlayan kar yağışı, Kaynaşlı ilçesinin Çatalçam, Yeniyurt, Bışkıyanı, Hacıazizler, Dipsizgöl, Topuk ve Yeşilyurt köyleri ile Gölyaka ilçesi Güzeldere Yaylası'nda etkili oluyor.

D-100 karayolu Bolu Dağı Bakacak ve Karanlık dere mevkilerinde kar yağışı nedeniyle trafikte aksamalar meydan gelirken, trafik ekipleri sürücüleri uyarıyor.

KARS'TA 10 NİSAN KARI ŞAŞIRTTI
Kars'a uzun günlerden sonra yağan kar yağışı bir anda vatandaşları zor durumda bırakırken, baharın müjdecisi olarak bilinen leylek de kar yaşışından nasibini aldı.

Selim ilçesine bağlı Çıplaklı köyüne lapa, lapa yağan kar yağışı vatandaşları bir anda zor duruma soktu. Hayvanlarının yiyeceğini olan otları yağan kar yağışının altında toplamaya çalışan Durukan Yılmaz eline aldığı ağaç saplı dirgen ile toplamaya başladı.

Durukan Yılmaz, "Aniden kar bastırdı. Bende hayvanlarıma ot götürüyordum. Eskiden bu aylarda yağmazdı ama şimdi görüyorsunuz ki lapa, lapa kar yağıyor. Şimdide ne yapacağımızı şaşırdık" diye şeklinde konuştu. Köyde bir kadın ise sobasını yakmak için tezek kalaklarından tezek götürmesi ilginç görüntüler oluşturdu. Köylüler ise toprak evli bacalarının üzerlerine naylonları sararak evlerini korumaya çalıştılar. İnsanların yanı sıra hayvanlarda kar yağışından nasibini aldı. Çıplaklı köyüne gelen baharın müjdecisi Leylek 10 Nisan kar yağışını izleyerek şaşkına uğradı. Uzun bir kış mevsiminin ardından havaların ısınmasıyla birlikte gelen Leylekler, vatandaşa bahar müjdesi verirken bir anda lapa, lapa yağan kar yağışını şaşkınlıkla izledi. Çıplaklı köyüne gelen leylek telefon direğine yuva kurdu. Bahar havasını köylülerle geçirmek isteyen leylek bir anda bastıran kar yağışı leyleği şaşkına uğratırken diğer kuşlar ise yem telaşına düştüler. Kar yağışı bir yandan yağarken kargalar ise otlukların üzerlerine konarak kendilerine yem arayıp karınlarını doyurma telaşına düştüler.
Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2011, 21:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73