banner72

Ordu'da Hekimler İş Bırakmadı

Türkiye Tabipler Birliği'nin Tam Gün Yasası'na protesto için iş bırakma eylemine Ordu'da hekimler destek vermedi.

Ordu'da Hekimler İş Bırakmadı

Ordu Tabipler Odası'nın iş bırakmama kararı almasıyla birlikte Ordu'da kamu hastanelerinde görev yapan hekimler normal mesailerine devam etti. Çok az sayıda hekimin eyleme destek verdiği belirtilirken, hekimler hasta kabul edip muayene yaptılar. Konuyla ilgili açıklama yapan Ordu Tabipler Odası Başkanı Dr. Özgür Enginyurt, halen mecliste görüşmeleri devam eden Tam Gün Yasası'nın Türk Tabipler Birliği'nin yıllardır arzu ettiği bir yasa olduğunu söyledi. Tam Gün Yasası'nda bazı tereddüt edilen noktaların olmasına rağmen genel anlamda bazı düzenlemelerle sorunların aşılabileceğine inandıklarını ifade eden Dr. Enginyurt, "Bu yasa hekimin tüm mesaisini hastanede geçirmesini içeriyor. Bu hem hekimler hem de sağlık hizmeti alanlar için önemli bir hadisedir. Tam gün yasası ile hekimlerin maaşlarına ciddi zamlar gelecektir. Burada hekimlerin tereddüt ettiği bazı hususlar vardır. Ücretlerin karşılanabilir konusunda yeterli olup olmayacağı konusunda. Maaş artışlarının yanı sıra emeklilik konusunda da bazı düzenlemeler olacak. Ancak emeklilik konusunda tam gün yasasında yeni başlayan hekimlere uygulanacak. Mesleğinde 20 yılı dolduranlara bu uygulanmayacak. Bu konudada da düzenlemeler yapılması gerekiyor. Bizim bu konudaki isteklerimiz genelgeler yönetmeliklerle düzeltilebilir kanısındayız. Tam Gün Yasası'yla hekimleri tuttukları nöbetlere de yüzde 300'lük bir artış yaşanacak. Aynı zamanda hekimlerin daha önce ücretlendirilemeyen icap nöbetleri de ücretlendirilecek. Bu da memnuniyet vericidir" dedi.
"TAM GÜN YASASI TATMİN EDİCİ"
Yasa ile üniversite hastaneleriyle ilgili de düzenlemeler yapılacağını bir çok yönüyle yasanın tatmin edici olduğunu dile getiren Dr. Enginyurt, "Burada üniversiteler için kamu hastanelerini kullanılabilirliği sağlanmış olacak. Üniversitelerin döner sermaye ile birlikte hizmet vermesi çok uygun değil. Çünkü öğretim görevlilerin asıl görevleri eğitim vermek. Eğitim süreci içerisinde zamanının bütün bölümünü buralara harcadığı için performans üretebilme şansı olamayacaktır. Bununda zaman içerisinde düzenlenebileceği kanaatindeyiz. Tam Gün Yasası'nda muayenenesi olanların kayıplarının olacağı düşünülüyor. Fakat buna da bir düzenleme getirildi. Saat 16.00'dan sonra hastanede çalışabileceği gibi muayenenesinde de hizmet verebilecek. Tabi ki buda hastaların ayak alışkanlıklarını değiştirecek. Mesela bir cerrah saat 16.00'dan sonra ameliyat yapabilecek. Bu artışlar bizim istediğimiz düzeyde olmasa bile kötü değil. Mevcut olan imkanlar doğrultusunda bence tatmin edicidir. İlerleyen zamanlarda eksiklerin görüşmeler sonucunda genelgeler ve yönetmeliklerle daha iyi hale getirileceği kanaatindeyiz" diye konuştu.
Sayılan birçok yenilik ve iyileştirmeler nedeniyle eylem yapmama kararı aldıklarını ifade eden Dr. Enginyurt, "Bu nedenlerle eylem yapmama kararı aldık ve polikliniklerde sağlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Biz her zaman kutsal bir görev yaptığımızdan bahsediyoruz. Bununla da gurur duyuyoruz. Ettiğimiz yemine de bağlı kalmak zorundayız. Bu nedenle sağlık hizmeti kesintisiz olmak zorundadır. Bu sebepten dolayı sağlık hizmetinin devamlılığından yanayız" şeklinde konuştu.


Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2010, 12:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73