banner72

Osmanlı Yadigarı Kemer Köprü İlgi Bekliyor

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Rize'de yapılan ve define avcıları tarafından hazine bulma ümidiyle talan edilen tarihi Seslikaya Köyü Kemer Köprüsü, restore edilerek turizme kazandırılmayı bekliyor.

Osmanlı Yadigarı Kemer Köprü İlgi Bekliyor

Ardeşen'in Seslikaya köyündeki Fırtına Deresi kuzeydoğu kolu üzerinde yer alan 54 metre uzunluğunda, 27 metre yüksekliğindeki tarihi köprü, Osmanlı dönemine ait mimari kalıntılar taşıyor. Defineciler tarafından tahrip edilen köprünün bu tahribatla beraber 1970'li yıllarda meydana gelen sel sonrası küçük kemer ve yan duvarları yıkılmıştı.

Seslikaya Köyü Kalkındırma ve Dayanışma Derneği (SKDD) Başkanı Ahmet Naci Okutan, yaptığı açıklamada, geçmişten günümüze ışık tutan kemer köprünün onarılması halinde turizme kazandırılabileceğini belirterek, köprünün her geçen gün daha çok tahrip edildiğine dikkati çekti.

Köprü mülkiyetinin Vakıflar Genel Müdürlüğü'nde olduğunu ifade eden Okutan, şunları kaydetti: ''Köyümüz sınırları içinde yer alan ve sahile 7 kilometre uzakta ilk tarihi kemer köprü özelliğini taşımaktadır. Tarihi ve coğrafi özelliği bakımından önemi büyük olan köprü, defineciler tarafından kaçak kazı yapılarak zarar görmüştür. Fırtına Vadisinin doğal güzellikleri arasında Osmanlı döneminde inşa edilip günümüze kadar gelen ve perişan halde duran tarihi kemer köprü restore edilip turizme kazandırılmalıdır. İlgili makamlar köprünün perişanlığını görüp, bir an önce buraya sahip çıkmalıdır.''

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2010, 12:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73