banner72

'Ovit tüneli SİT alanı dışında tutulsun'

Sit kararıyla Ovit tüneli çalışmalarına engel olma endişesi taşıdığını dile getiren AK Parti Erzurum İl Genel Meclisi üyelerinden Tahsin Bayramoğlu, tünel çalışmalarının durması durumunda bölgenin sosyo- ekonomik yapısına ciddi darbe vuracağını söyledi.

'Ovit tüneli SİT alanı dışında tutulsun'
Sit kararıyla Ovit tüneli çalışmalarına engel olma endişesi taşıdığını dile getiren AK Parti Erzurum İl Genel Meclisi üyelerinden Tahsin Bayramoğlu, tünel çalışmalarının durması durumunda bölgenin sosyo- ekonomik yapısına ciddi darbe vuracağını söyledi. Ulaşım alanında büyük projelere imza atan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'dan bu endişeleri giderici açıklama yapmasının bölge insanında önemli bir rahatlama sağlayacağını kaydetti.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun Ovit tünelinin bulunduğu alanı doğal ikinci dereceden sit alanı ilan etmek istemesine tepki gösteren Bayramoğlu, 1950'li yıllardan bu yana tünelin açılması için bölge illerdeki sivil toplum örgüt temsilcilerinin hükümetler nezdinde büyük uğraşlar verdiğini kaydetti. Son olarak Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla Ovit tünelinin hizmete açılması için projelendirme çalışmalarının hükümet nezdinde sonuçlandırılma aşamasına geldiğini ifade eden Bayramoğlu, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun Rize- Erzurum karayolunu kısaltacak ve Ovit'i uluslararası karayolu statüsüne sokacak güzergahın sit alanı olarak tescillenmek istemesinin kafalarda karışıklığa neden olduğunu söyledi.

Bayramoğlu, tünelin açılmasıyla Rize- Erzurum karayolunun önemli ölçüde kısalacağını ve kış şartlarında ulaşımın daha güvenli olarak bu güzergahtan gerçekleşebileceğini ifade etti. Tünelin bölge ekonomisi açısından hayati öneme sahip olduğunu belirten Bayramoğlu, hükümetin konuya el atıp çözüme kavuşturmasını istedi. Bayramoğlu, şunları dile getirdi: "Ovit tüneli projesiyle Rize-Erzurum arası karayolu ulaşımı sağlanmalıdır. Sayın Başbakan'ın direktifleriyle başlatılan Ovit projesi bitmek üzere. Hükümetin iradesiyle yaklaşık 60 yıllık bir hayal olan Ovit tüneli projesinin hayata geçirilmesini istiyoruz. Projeyi sekteye uğratacak sit alanı projesi dahil bütün engellerin ortadan kaldırılacağına inanıyoruz. Bu projenin iptali demek Erzurum'un nefes borusunun tıkanması demek, Sarp- Habur sınır kapılarının birleştirilmesi demektir."

Öte yandan sit bölgesi jeolojik devirlerle, tarih öncesi ve tarihi devirlere ait; ender bulunmaları veya özellikleri ve güzellikleri bakımından korunması gerekli; yer üstünde, yer altında veya su altında bulunan alanlardır.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2010, 20:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73