banner72

"Para kaybedin güven kaybetmeyin"

Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON), Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Asamblesi (KEİPA) tarafından ortaklaşa düzenlenen Karadeniz İş Forumu Toplantısı bugün Novotel'de yapıldı.

Toplantıya TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in yanı sıra Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, milletvekilleri, yerli ve yabancı işadamları katıldı. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral, "Biz sadece ticarete odaklanmıyoruz, ticaretin de önemli olduğuna inanıyoruz. TUSKON olarak Karadeniz havzasındaki ticari gelişmenin artırılmasına gayret edeceğiz" dedi. 

Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası Başkanı Andrey Kondakov ise "Toplam işlem hacmimiz 3 milyar dolara çıktı. Krize rağmen son üç yılda karlılığımızı devam ettirdik. Bölgedeki ilginç projelere makul oranlarda yatırım yapmaya devam ediyoruz" diye konuştu. 

Trabzon Valisi Recep Kızılcık ise, "Globalleşen dünyamızda ülkelerin daha rekabetçi daha güçlü ve böylece kendi halklarını daha müreffeh yapabilmek için ekonomik bloklar bölgesel bloklar olarak hareket ettiklerini özellikle 21. yüzyılın gerçeği olarak görmekteyiz. Bu çerçevede bu toplantının ülkemizde, Doğu Karadeniz bölgemizde ve Trabzon'da düzenleniyor olması bizleri ev sahibi olarak son derece onurlandırmıştır. Sizlere en iyi şekilde ev sahipliği yapabilmek için geleneksel ev sahipliğimizi misafirperverliğimizi sergileyebilmek için tüm imkan ve kapasitemizi seferber etmiş durumdayız" dedi. Özellikle küresel ısınmanın bir gerçek olduğu dünyamızda artık Doğu Karadeniz Bölgesi'nin turizm anlamında da son derece cazip bir yer olduğunu özellikle paylaşmak istediğini anlatan Kızılcık, "İşadamlarımızı diğer sektörlerde olduğu gibi kalkınma stratejimizde birinci öncelik olarak belirlediğimiz turizm sektöründe bu anlamda yatırım yapmaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı. 

İŞ DÜNYASI VE SİYASET BİRBİRİNDEN GÜÇ ALIYOR
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise burada çok güzel bir tablo olduğunu belirterek "İşbirliğine üye 12 ülkenin işadamları ve parlamenterleri olarak soğuk savaş döneminde en yakın komşularımızla birbirimizden habersiz büyük korkular, şartlanmışlıklar ve vehimler içinde yaşarken, burada bugün ortak amaçlarımız için çalışma yapıyoruz. Burada önemli bir eksiklik gideriliyor" dedi.

İş dünyası ve siyasetin birbirinden her zaman güç aldığını anlatan Arınç, sözlerine şöyle devam etti: "Son yıllarda iş dünyasının komşularımızla olduğu kadar Avrupa ve Asya - Pasifik ülkeleriyle ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlayan Tuskon'u tebrik etmemiz gerekiyor. Hükümet olarak cumhuriyetimizin 100'üncü yılında dünyanın en büyük 10'uncu ekonomisi olma hedefini koyduk. Karadeniz Bölgesi olarak global çapta yaşanan ekonomik rekabete, kendimize hedef koyarak bölgesel vizyonumuzu oluşturmamız ve buna ulaşmak için ortak çabayı göstermemiz gerektiğini düşünüyorum." 

KOMŞULARIMIZLA YAKIN İŞ BİRLİĞİ
KEİ'nin kuruluş felsefesi olan komşularla siyasi sorunları çözmek, özgürce seyahat ve ticaretin önündeki engelleri kaldırmak adına hükümetin son dönemde önemli icraatlara imza attığını anlatan Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Rusya, Sırbistan ve Arnavutluk'la vizelerin kaldırılmasının iş adamlarımıza önümüzdeki dönemde diğer KEİ üyesi komşularımızla benzer işbirliklerine imza atmak isteriz. Yapıcı olarak elimizden gelen her türlü desteği vermek istiyoruz. Siyasetçiler olarak biz engelleri kaldırırken, ekonomik işbirliğinin asıl kahramanları iş adamlarımıza büyük sorumluluk düşüyor."

Ekonomik işbirliğinin gelişmesinde asıl olanın karşılıklı güvenin tesis edilmesi olduğunu anlatan Arınç, şöyle konuştu: "Bu en büyük sermayedir. İş adamlarımız para kaybetmeyi göze almalı ama güven kaybına asla müsaade etmemelidir. İş adamlarımızın başka ülkelerdeki yüzünü görmediği işadamına malını gönül rahatlığıyla gönderdiği bir ortam oluşturduğumuzda bölgede büyük ekonomik gelişme sağlanacaktır. Artık vizelerin kaldırıldığı, dostluğun arkadaşlığın egemen olduğu büyük potansiyeli kinetik enerjiye çevirmek ve buradan bir zenginlik üretmek mecburiyetindeyiz." 

KARADENİZ HAVZASININ ÖNEMİ
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ise Trabzon'un tarihi İpekyolu üzerinde yer aldığını kaydederek "Bu toplantının Karadeniz havzasının lokomotif illerinden biri olan Trabzon'da yapılıyor olmasından dolayı memnuniyet duyuyorum" dedi.

Karadeniz Havzasının önemli bir bölge olduğunu anlatan Şahin, şunları söyledi: "335 milyonu aşan nüfusuyla KEİ ülkelerini bünyesinde barındıran Karadeniz Havzası geniş ekonomik imkanlar sunmaktadır. Geniş ekonomik potansiyel, doğal kaynaklar ve enerji koridoru olması sebebiyle uluslararası toplumun bölgeye yönelik ilgisi giderek artmaktadır. Bu bölgeye yönelik politikalar geliştirilmekte, bölge ülkeleriyle işbirliğini geliştirmenin yollarını aramaktadırlar. Bu ilgiden etkin biçimde yararlanmamız ve işbirliği olanaklarını değerlendirmemiz gerekiyor. Bölgemizin sahip olduğu potansiyelin tam anlamıyla ortaya çıkarılması için zorunluluktur."

DOSTLUK DENİZİ
İşbirliği için en uygun forumun KEİ olduğu kanaatinde olduklarını belirten Arınç, şöyle konuştu: "Uluslararası toplum da bu görüşte. Bölge ülkeleri arasında ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve ticaretin artırılması amacıyla düzenlenen bu forumun bölgemize yeni bir sinerji getirmesini, yapıcı ve güçlü işbirliği imkanlarının ortaya çıkmasına vesile olmasını umut ediyorum. Karşılaşacağınızı her türlü sorunda parlamentolar olarak yanımızda olacağınızı bilmenizi isterim ülkelerin mevcutlarında yaşanan uyum sorunlarının giderilmesi için sizlerden gelecek talepler doğrultusunda çözümler üretmeye çalışacağız. Otak hedefimiz başta ekonomi olmak üzere tüm alanlarda işbirliğini geliştirerek Karadeniz'in refah ve barışla anılan bir bölgeye dönüştürmektir. Bu işbirliğini yapabilirsek dünyanın geleceğine damgasını vuran lk rekabete, kendimize hedef koyaragüçlü birlikteliği sağlayabileceğine inanıyorum. Amacımız Karadeniz'i dostluk denizine dönüştürmektir."
Toplantının ardından TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Devlet Bakanı Bülent Arınç'a toplantıya katılmaları nedeniyle birer plaket verildi sonra toplu fotoğraf çektirildi.
Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2010, 19:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73