banner72

Pazar CHP'den Belediyeye Ağır Eleştiri

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Rize Pazar İlçe Başkanı Reşat Kumbasar, Yönetim Kurulu İle Birlikte Parti Binasında Düzenlemiş Olduğu Basın Toplantısında Pazar Belediyesine Ağır Eleştirilerde Bulundu.

Pazar CHP'den Belediyeye Ağır Eleştiri

CHP Pazar İlçe Başkanlığında düzenlenen ve İlçe Başkanı Reşat Kumbasar’ın yanı sıra, İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP Ardeşen Belediye Meclis Üyesi Saltuk Deniz, CHP Rize İl Başkan Adayı Niyazi Seferoğlu, CHP Ardeşen Eski İlçe Başkanı İmdat Mertoğlu’nun katıldığı basın açıklamasında ilçe başkanı Reşat Kumbasar, Pazar Belediyesi’nin çalışmalarını eleştirerek, “29 Mart 2009 yerel seçimlerinden önce AKP belediye başkan adayı ve şimdiki belediye başkanı Sayın Ahmet Basa Pazar’ın “marka şehirler” arasında yer alması için çalıştıklarını, büyük projeleri olduğunu, 29 Mart’tan itibaren ilçede kalkınma hamlesi başlatacaklarını, hükümetin sonuna kadar arkalarında olacağını, ilçeyi hak ettiği konumuna ulaştırmakta kararlı olduklarını ve halkımızdan Pazar’a hizmet için destek istediğini hepimiz biliyoruz. Seçim öncesi halkımıza anlattıkları projeler yerel basın kuruluşlarının arşivlerinde ve dağıtmış oldukları seçim broşürlerinde bulunmaktadır. Göreve geldikleri neredeyse 1 yıl oluyor, bu projelerin hiçbiri gerçekleşmediği gibi hiçbirine de başlanılmadı bile. Evet, yapılan bir şeyler var. Yeni binasına taşınıp içerisi yaklaşık bir yıldır boş olan eski Hükümet Binası ve şehir içerisindeki eski trafo binası yıkılmış, bu alanların bir moloz yığını şeklinde bırakılarak çevre kirliliği yaratılmış, daha kötü ve çirkin bir görünüm ortaya çıkmıştır.” dedi.
     Belediye Başkanı Ahmet Basa’nın kendinden önceki dönemle ilgili açıklamalarına da tepki gösteren ilçe Başkanı Kumbasar, “Bir de önceki dönem belediye yönetimini suçlayarak, kendi başarısızlıklarını halkımızdan gizlemeye çalışmaktadırlar. Pazar halkı boş konuşmayı değil, hizmet bekliyor. Sayın Belediye Başkanı belediyeyi çok zor bir dönemde devraldıklarını, 8 milyon TL kamu’ya 800 Bin TL civarında esnafa borç olduğunu söylüyor. Oysa ki kamuya olan 8 Milyonluk miktarın (Elektrik, vergi ve sigorta giderleri) devletin devlete bir borcu olduğunu, bunun belediyenin çalışmalarına hiçbir engel teşkil etmediğini, var olan tüm belediyelerin bunun çok daha üzerinde kamu borçlarının olduklarını, hatta kamu borçlarının belediyelerde borç olarak görülmediğini açıklamaktan kaçınmaktadır. Çevre belediyelere bakıldığında kamuya en az borcu olan belediyenin Pazar Belediyesi olduğunu görmekteyiz. Önceki dönem belediye yönetiminin yapmış olduğu tüm yatırımlar karşılığında esnafa olan yaklaşık 800 Bin TL borcun yanı sıra yaklaşık olarak 1. 9 Milyon TL (Su, Kira, Emlak vs.) alacağı olduğu açıklanmamaktadır. Buna göre 29 Mart seçimlerinde Pazar Belediyesi Türkiye’de çok az rastlanacak bir şekilde kârlı olarak devredilmiştir. Ayrıca önceki dönem belediye yönetimi tarafından yaklaşık 14 Milyon TL değerinde mevcut Belediye hizmet binası tamamlanarak Pazar halkına kazandırılması, yaklaşık 16 Milyon TL değer konulan Tomaslı Büyük Su Projesi’nin % 70’nin tamamlanması, Hamidiye, Ocak ve Sahil köylerinin mücavir alana alınması, eski belediye işhanının onarımının yapılması, şehir içerisindeki cadde ve sokakların yenilenerek aydınlatılması, sahil dolgu alanında yürüyüş yolunun yapılması, mahallelerin yol, altyapı ve çevre düzenlemelerinin yapılması vb. çalışmalar Pazar ve Pazar halkına sunulan çok önemli hizmet ve kazanımlardır.” şeklinde konuştu.
     Belediye Başkanı Ahmet Basa’nın Tomaslı suyuyla ilgili talihsiz açıklamalar yaptığını söyleyen Kumbasar, “Sayın Belediye Başkanı “Tomaslı Büyük Su Projesi’ne keşke başlanmasaydı” şeklinde talihsiz bir açıklama yapmıştır. Oysa İller Bankası tarafından proje değeri 16 Milyon TL olarak belirlenen Tomaslı Büyük Su Projesini Pazar Belediyesi kendi olanaklarıyla % 70’ini 2,4 Milyon TL’ye mal etmiş olup, tamamının 4 Milyon TL’ye bitirilmesi planlanmıştır. Belediyemiz bu projeyi önceki dönemde olduğu gibi kendi personeli ve imkânlarıyla tamamlayabilir. Hepimiz biliyoruz ki merkezi hükümetler yeni Yerel Yönetimler Yasasına göre Belediyelere hiçbir ödenek ayırmamaktadır. Belediyeler kendi kaynaklarını kendileri yaratıp hizmet yapmak zorundadır. Tomaslı Büyük Su Projesine yalnızca temiz su içmek amacıyla değil, Pazar’a çok büyük ekonomik kazanımlar getireceği için başlanılmıştır. Mevcut suyun motorlarla pompalanarak ayda 50 Bin TL’nin üzerinde elektrik giderinin ortadan kalkacak olması önemli bir kazanımdır. Bu proje tamamlandığında su dolum tesisleri kurularak şişelenip pazarlanması ile bölge halkına iş alanları oluşturulacağı, su türbinleriyle ucuz elektrik üretimi yapılacağı, komşu ilçe belediyelerine su satışı ile çok önemli gelirler elde edileceği planlanıyordu. Sayın Belediye Başkanına Pazar Halkı adına soruyoruz; Haziran 2009 Belediye Meclisinde almış olduğunuz karara göre belediyemize ait mülk satışlarından elde edilen yaklaşık 1,3 Milyon TL gelir neden bu projede kullanılmıyor, yeniden projelendirilip kredi almaya çalışılarak neden Pazar halkı borçlandırılıyor? Yoksa bu projenin tamamlanmamasından birileri çıkar mı sağlıyor? Yeniden projelendirilip ihale edilmeye çalışılarak birilerine rant mı sağlanıyor?” dedi.
     Belediyenin Kültür Sitesi’ne taşınması fikrine karşı olduklarını kaydeden CHP İlçe Başkanı Reşat Kumbasar, “Sayın Belediye Başkanımız Belediye’nin Kültür Sitesine taşınacağını söylemektedir. Kültür Sitesi belediye hizmetlerinin yürütüleceği bir şekilde inşa edilmemiş olmasına rağmen neden ısrarla buraya taşınmak istenmektedir? Oysaki bu bina kültür sitesine uygun olarak, bu amaçla kullanılacağı biçimde inşa edilmiştir. Biz Pazar’da Kültür Sitesinin bir an önce faaliyete geçmesini istiyoruz. Yüksek Okulun açıldığı bir dönemde Kültür Merkezi mutlaka hizmete açılmalı. Gençlerimizi sokaklara ya da kahve köşelerine itmek yerine Sosyal ve Kültürel etkinliklerde bulunabilecekleri alanlara yönlendirilmelidir. Çevre ile ilgili paneller, toplantı ve konferanslar burada yapılmalıdır.” ifadelerini kullandı.
     Belediyede emekliliği dolan personele uygulanan prosedürü de eleştiren Kumbasar, “Personel sorununu çözüyoruz diyen Sayın Belediye Başkanı, sorunu çözmek yerine daha büyük sorunlara yol açacak kararları alarak belediyemizi maddi zarara uğratmaktadır. Personel fazlalığından yakınan Belediye Başkanı mevcut Belediye Başkan Yardımcısını hiçbir gerekçesi olmadan görevinden alıp yerine usulsüz bir şekilde, vasıfsız ithal bir başkan yardımcısı getirerek hem belediye maddi zarara uğratılmış, hem de personel içinde huzursuzluk ortamı yaratılmıştır. Yapılan bu yanlış uygulamayı hukuk çözmüştür. Keşke bunu Pazar halkına hiç yaşatmasalardı. Halkımız kendi seçtikleri kişiler tarafından belediyenin ve Pazar’ın yönetilmesini ister. Emekliliğe hak kazanmış personelle hiçbir uzlaşma yolu aranmaksızın zorunlu emekliliğe sevk edilerek kişi başına en az 4, en çok 8 maaş tutarında (İhbar Tazminatı) fazla ücret ödenerek belediyemiz zarara uğratılacaktır. Acaba bunun altında emekli edilen personelin yerine tüm kurumlarda yapıldığı gibi kadrolaşma mı, yoksa şahıslardan hizmet satın alma yöntemiyle birilerine rant sağlama mı var?” şeklinde konuştu.
     CHP olarak Pazar’ın yararına olan, Pazar halkına hizmet anlayışı ile geleceğe yönelik yapılacak tüm çalışmaların her zaman yanında olacaklarını da söyleyen Kumbasar, yanlış uygulamaların ise karşısında duracaklarını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2010, 19:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73