banner72

Pazar MYO'da 2 Ayda Kivi Fidanı

Pazar Meslek Yüksekokulu'nda 2 ayda kivi fidanı üretimi gerçekleştirilmeye başlandı. Kısa sürede bölgeye yaklaşık 20 bin fidan verilebilecek.

Pazar MYO'da 2 Ayda Kivi Fidanı
Pazar Meslek Yüksekokulu’nda, budama döneminde deneme amaçlı başlatılan kivi fidanı üretiminden 2 ay gibi kısa bir sürede olumlu sonuç alındı.

Bir süre önce budanan kivi dallarıı, Pazar Meslek Yüksekokulu'nda kivi fidanı haline getirildi.

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Pazar Meslek Yüksekokulu Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Ziraat Yüksek Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akbulut, deneme üretiminden net sonuçlar aldıklarını belirterek, “Rize Üniversitesi Pazar Meslek Yüksekokulu'nda bununla ilgili, budama döneminde aldığımız kalemlerle denemeler yapmıştık. Kısa sürede bu aşamaya geldiğini gördük. Yani 2 ayda fidan oldu." diye konuştu.


32263


Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akbulut, bu çalışmanın iptidai şartlarda yapıldığını da sözlerine ekleyerek, "Daha teknik imkânlarla burada seramızda üretim yapabileceğiz. Şu anda bu dalın bir tanesi, bir fidan. Bunları poşetlere taşıyoruz. Poşetli şekilde üreticilerimize fidan olarak verebiliyoruz. 5 TL civarında bir fiyat düşünülüyor. Altyapımız tam olarak kurulduğunda bölgeye 20 bin fidan üretmeyi düşünüyoruz.” dedi.

http://www.pazar53.com/images/news/32264.jpg

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2010, 21:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73