banner72

Pazar'da Likapa Projesi Atağı

Rize’nin Pazar İlçesi’nde Likapa yetiştiriciliğini teşvik amacıyla yeni bir proje hayata geçirilecek. Pilot bölge ise Aktaş Köyü.

Pazar'da Likapa Projesi Atağı
Rize’nin Pazar İlçesi’nde Likapa yetiştiriciliğini teşvik amacıyla yeni bir proje hayata geçirilecek. Pilot bölge ise Aktaş Köyü.

Pazar Kaymakamlığı tarafından yürütülen çalışmayla, ilçenin Aktaş Köyü’ndeki yaklaşık 93 dönümlük bir arazide başlatılması planlanan Likapa yetiştiriciliği projesiyle ilgili Pazar Meslek Yüksekokulu Salonu’nda bir toplantı düzenlendi.

Pazar Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanı Ahmet Basa, Emniyet Müdürü Hasan Muhteşem Tonbalak, AK Parti Pazar İlçe Başkanı Adem Yıldız, İl Genel meclisi Üyesi Rasim Çorbacı, Pazar Meslek Yüksekokulu Müdürü Turan Yüksek, Ziraat Odası Başkanı Nurettin İnce, Pazar Üniversite Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Abdullah Uzun ile yönetim Kurulu üyeleri ve Pazar Meslek Yüksekokulu öğretim görevlilerinin katıldığı toplantıda, projenin uygulama aşaması tartışıldı.

Pilot bölge seçilen Aktaş Köyü'ndeki 93 dönüm arazide hayata geçirilmesi düşünülen Likapa projesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Pazar Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, dünyada ve Türkiye’de son dönemlerde basının da ilgi göstermesiyle bu ürünün büyük ilgi görmeye başladığını vurgulayarak, “Üreticisini memnun edecek yüksek getirisi olan bu ürürünün Pazar ilçemizde yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi amacıyla bir proje başlattık. Hemen hemen her köyümüzde Likapa yetiştirecek alanlar var. Ancak arkadaşlarımız bizzat gidip incelediler, ilk çalışmamızı bu iş için 93 dönüm arazisi mevcut Aktaş köyünde düşünüyoruz. Yaklaşık 40 bin fidan dikip burada yüksekokulumuzun da denetiminde 2 yıl içerisinde hem çok kaliteli bir bahçeye sahip olacak hem de köy tüzel kişiliği ile Köydes’e kalıcı bir gelir kapısı açmış olacağız. Buradaki çalışmalarımızı daha sonra; ya AB projeleri ya da Çevre Bakanlığı destekli hibe programları kapsamında geliştireceğiz. Bunlar olmazsa Özel İdare’den veya kredi kullanarak bu projeyi uygulayacağız.” dedi.

Pazar Meslek Yüksekokulu Müdürü Turan Yüksek ise yaklaşık bir yıldır Likapa ile ilgili ön etüt çalışmalarını devam ettirdiklerini belirterek, “Bu kapsamda bir doktora tezi çalışmasına da başlayacağız. Aktaş Köyü’nün Likapa’sı var. Köyün yerleşkesi içerisinde bu ürünün dalları mevcut. Menşei, özelliği, adaptasyon değeri, herhangi bir hastalık taşıyıp taşımadığı bilinmeyen Likapa fidanlarının yurtdışından ithal edilip Aktaş Köyü’ne getirilmesinden ziyade, bu köyün etrafında bulunan Likapaların ön etütlerini yapıp onlardan faydalanılması gerektiğini düşünüyorum. 80 dönüm araziye büyük bir yatırım yapıp başarı elde edemediğinizde maliyet çok yüksek olur” diye konuştu.

Aktaş Köyü’ndeki 93 dönümlük arazide ön etüt çalışması yapan Pazar Meslek Yüksekokulu Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Ziraat Yüksek Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akbulut da, projenin dünya ve ülke şartları göz önüne alınarak gerçekleştirilmesi gerektiğini ifade ederek, yapılan toplantının bu anlamda önemli olduğunu ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2010, 21:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73