banner72

Pazar'da paralı kursa ilgi fazla oldu

Pazar'da 7 ay devam edecek ve sonunda kursiyerlere bin Euro verilecek AB fonlu 60 kişilik projeye, 230 müracaat olunca kura çekimine karar verildi.

Pazar'da paralı kursa ilgi fazla oldu

Pazar Ziraat Odası’nın Avrupa Birliği’nin kapsamında verdiği ve kabul edilen 'Köyden Kente Göç Eden Kadınlara Mesleki Eğitim Verilmesi’ adlı projeye başvurular sona erdi.

Proje kapsamında işsiz kadınlara 'Tıbbı ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği' kursu verilecek ve kursiyerlere 7 aylık eğitimin ardından toplam Bin Euro nakit ödeme yapılacak.

Toplam 60 kursiyerinin başlatılacağı eğitim programına 230 başvuru olduğu belirtildi. Şartları uymayan başvurular elendikten sonra geriye kalan 151 kişinin ise kura sonucu 60 kişiye düşürüleceği ifade edildi.

Kura sonucu kursiyerlere Pazar Meslek Yüksekokulu’nda 7 ay sürecek bir eğitim verileceğini söyleyen Pazar Ziraat Odası Başkanı Nurettin İnce, “160 bin Euro finansmanlı bir proje. Bunun yüzde 15’ini Pazar Ziraat Odası veriyor, diğeri ise AB fonundan karşılanıyor. Bu bedelin 60 bin Euro’su kursiyerlere verilecek. Bölgesel bir proje olduğu için müracaatlardan 10’unun Pazar dışındaki diğer ilçelerden olmasını sağlayacağız. Trabzon kanadından Of ilçesini projeye ortak yaptık. Trabzon’a daha büyük destekler veriliyor. Of’u ortak yapmasak belki de proje çıkmayabilirdi. 5 bin proje içinde sadece 130’u çıktı. Bu 130 projeden birisi de bizimkisi oldu. Tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştirilmesiyle ilgili eğitim verilecek. 25 yaş üstündeki en az lise mezunu bayanların başvurularını istedik. 230 başvuru oldu. Bunları şartları tutmayanlar nedeniyle 151 kişiye eledik. 60 kişi alınacağı için 151 kişiyi kuraya tabi tutacağız. 2 Kasım Salı günü Pazar Halk Eğitim Müdürlüğü Binası Salonu’nda Saat 14.00’de noter huzurunda çekilecek kura sonucu, 51 kişi kursa katılmaya hak kazanacak. 9 kişi ise çevre ilçelerden kurasız olarak kursa dahil edilecekler. Kursiyerler 7 ay boyunca eğitime alınacak. Gelenlerin yüzde doksanı parayı soruyor. İyi bir eğitim alınması için kursun bitirilmesi şart. Toplam kişi başına bin Euro ödeme, kurs bittikten sonra yapılacak. İlk 30 kişi kura çekiminin ardından 8 Kasım’da eğitime başlayacak. Diğer 30 kişi de devamında bir süre sonra eğitime başlayacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2010, 13:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73