banner72

Risiad Üyeleri Suriye'de

Son Osmanlı padişahı Vahdettin Han'ın mezarını ziyaret etti

Risiad Üyeleri Suriye'de

Rize Sanayici ve İşadamları Derneği (RİSİAD) üyeleri Suriye ve Ürdün’e kültürel bir gezi gerçekleştirdi. RİSİAD üyeleri Suriye'nin başkenti Şam'daki Süleymaniye Külliyesi'nin bahçesinde bulunan son Osmanlı padişahı Vahdettin Han'ın mezarı ile daha birçok manevi zatların türbelerini ziyaret etti.
    Buram buram maneviyat kokan, Peygamber ve birçok sahabinin bulunduğu Suriye topraklarında ünlü mutasavvıf Muhiddîn-i Arabî, Eyyubilerin kurucusu Selahattin Eyyubi, müezzinlerin piri ilk müezzin Hz. Bilal-i Habeşi, Peygamber Efendimiz’in hanımlarından ümmü Seleme ve Habibe, Hz. Ali’nin kızı siddi Zeyneb’in türbeleri ve Kerbela Şehitleri ile Rahip Bahira Külliyesi ziyareti yapılırken, bol bol dua edildi.
    Daha sonra Ürdün ziyareti çerçevesinde Amman şehir turu, Mute savaşının yapıldığı yer ve şehitlik ile deniz seviyesinin 426 metre altında bulunan Lüt gölü gezildi. Ürdün Salt şehrinde bulunan Türk şehitliği de gezilirken dua edildi. Ürdün gezisi sırasından rehberlik eden Hamidiye Türk Okulu sayesinde yabancılık çekilmedi.
    Geziye RİSİAD eski Başkanı Enver Ak, Başkan Yardımcısı Musa Serdaroğlu, Yönetim Kurulu üyeleri Hakan Mercan, Orhan Tornacı, Selim Çemberci ve üyeler Hayrettin Keleş, Ali Avcı, Gürkan Varlı, Kazım Sevimli ile birlikte toplam 45 kişi katıldı.
    RİSİAD eski Başkanı Enver Ak Suriye ve Ürdün’ün maneviyatı çok güçlü yerler olduğunu söylerken, “seyahatte sıhhat vardır kaidesince gezmek gerek. Hele de gidilen yerler kutsal topraklar olunca durum daha da güzel oluyor. İş stresinden uzaklaşmak amacıyla ara sıra bu tür seyahatler yapmalıyız. Bana göre Suriye, Ürdün gezisi küçük bir umredir” dedi.
    RİSİAD Başkan Yardımcısı Musa Serdaroğlu da “buram buram maneviyat kokan bu mekânlarda bulunmaktan çok memnun oldum. Herkesin gitmesi görmesi gereken yerler buralar. Osmanlı izleri ile birçok Peygamber ve sahabe türbelerinin olduğu muhteşem yerler” şeklinde konuştu.


Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73