banner72

Risiad Ve Rtb Çay Kanununu Konuştu

Rize Sanayici ve İşadamları Derneği (RİSİAD) düzenlediği kahvaltı programı ile Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan’dan Çay İhtisas Borsası’nın (Emtia Borsası) işleyiş sistemi ve Çay Kanun Tasarısı Taslağının son durumu hakkında bilgi aldı.

Risiad Ve Rtb Çay Kanununu Konuştu

RİSİAD Başkanı Mustafa Külünkoğlu ve üyelerin katılımıyla gerçekleştirilen programda Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan Emtia Borsası işleyiş sistemi başta olmak üzere, kendilerinin öncülük etmesiyle oluşturulan Çay Kanun Tasarısı Taslağı hakkında geniş bilgi verdi. Başkan Mehmet Erdoğan “Bu çay bizim çayımız, hepimizin, buna sahip çıkmalıyız. Emtia Borsası yeni bir şey de değil. 1995 yılından beri gündemde. Fakat 2007 yılından sonra önemli aşamalar kaydederek, gelişimini hızlandırmıştır. Çayımız ve çaycılığımız şuana kadar bir sisteme kavuşmadığından, sektör programsız, düzensiz ve denetimsiz kalmıştır. Bundan dolayı da sorunlar devamlı büyüyerek, müstahsil olarak gelirlerimiz de azalarak bugüne kadar gelmiştik. Emtia Borsası bu sorunları ortadan kaldırmak, çaycılığımıza bir sistem, düzen, disiplin ve eşitlik getirmek, çayımızın kalitesini yükselterek dünyada söz sahibi yapmak ve müstahsili de memnun etmek için kurulmaya çalışılmaktadır. Bu sistem kurulunca dünyada tanıtımımızı da daha güzel yapacağız. Bunun neticesinde fiyatımız şuan ki fiyatın mutlaka üstünde olacaktır. Müstahsil hem daha fazla kazanacak hem de verdiği çay parasını alıp alamamakta terettüt yaşamayacak. Hatta çaylık alanlarımız yeterli gelmeyecek, yeni yerler açmaya çalışacağız” dedi.
Dünyanın doğal ve naturel çaya doğru gittiğini de söyleyen Erdoğan, bölgedeki herkesin buna önem vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
      RİSİAD Başkanı Mustafa Külünkoğlu da Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan’a katılımlarından dolayı teşekkür edip, bu konuların ve özellikle Çay Kanun Tasarısı’nın kamuoyu ile paylaşılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2010, 10:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73