banner72

Rize Belediyesini Mahkemeye Verdi !

2004 yılında belediyeden kiraladığı dükkanı yine belediye tarafından yıkılmak istenen esnaf, Rize Belediyesi'ne dava açtı.

Rize Belediyesini Mahkemeye Verdi !

Rize 82. Yıl Devlet Hastanesi yanında yer alan 10 kadar dükkan Rize Belediyesi tarafından boşaltılarak yıkılmaya başlandı.

- 2011 GENEL SEÇİM ANKETİ İÇİN TIKLAYINIZ...

Dükkan sahiplerinden Recep Ali Derman ise Rize Belediyesi’nin sözleşme şartlarını yerine getirmeyerek yıllarca kendilerini mağdur ettiğini iddia ederek, hakkını aramak için belediyeye dava açtı.

2004 yılında Anavatan Partisi Rize Belediye Başkanı Hızır Hop döneminde açılan ihale ile bu dükkanları kira bedeli karşılığında aldıklarını belirten Derman Büfe sahibi Recep Ali Derman, “Şartname gereği yapım bedeli olan 15 bin liranın yanında 3 yıllık kirayı da peşin ödedik. Yerel seçimin hemen sonrasında dükkanlarımızı faaliyete geçirerek vergi mükellefi olduk. Ancak ruhsat almak için belediyeye başvurduğumuzda, ne ruhsat alabildik, ne elektriğimizi, ne de suyumuzu bağlatabildik. Dükkanlarımızın faaliyetlerini sürdürmek için arkadaşlarımızın saatlerinden elektrik kullandığımızda ise elektriklerimiz kesildi. Rize Belediyesi tarafından bizi burada çalıştırmayacakları telkininde bulunuldu. 30 bin lira para ödedim ama belediye tehditler savurarak bizlere burada ticaret yaptırmayacaklarını dile getirdi.” dedi.

Rize Belediyesi tarafından uzlaşma çağrılarına da kulak verilmediğini belirten Derman, “En azından bize bir yer gösterilmesini ve mağdur edilmememizi talep ettik. Buranın yıkılması gerekiyorsa da öncelikle mağduriyetimiz giderilsin istedik. İmzaladığımız şartnameye bizler uymamıza rağmen belediye uymadı. Ruhsat alamadığımız için elektrik ve su bağlatamadık. Paramızı geri istedik onu da alamadık ve bu zamana kadar oyalandık.” dedi.

Yaptıkları sözleşme gereği ruhsat alma haklarının olmasına rağmen 3 yıl boyunca ruhsat için belediye tarafından oyalandıklarını dile getiren Derman, “Sözleşmemizin bittiği 2007 yılından itibaren sürekli buranın yıkılacağı telkinlerinde bulunuldu, taleplerimize cevap verilmedi, hep beraber toplanarak bir uzlaşma yoluna gidemedik. Sürekli tehdit edilerek yıldırılmaya çalışıldık ve bugün bu süreci yaşamak zorunda bırakıldık. Geçtiğimiz günlerde gelen yazı sonrası diğer arkadaşlarımız razı gelerek dükkanlarını boşalttı ancak ben yargıya başvurdum. Uzlaşma talebimizi defalarca dile getirmemize rağmen belediye hiç bir zaman bizi insan yerine koymadı. Ben de bu yüzden hakkımı yargı yoluyla arayacağım.” şeklinde konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2011, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73