banner72

Rize İl İstihdam Yürütme Kurulu

344 Kişiye İş

Rize İl İstihdam Yürütme Kurulu

Rize İl İstihdam Yürütme Kurulu Başkanı İbrahim Turgut, 2009 yılı çalışmaları ile ilgili ve 2010 yılı içerisinde yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Turgut, İl İstihdam Kurulu çalışmaları hakkında yaptığı yazılı açıklamada, 2009 yılı içerisinde bütçesi 2.745,00 TL olan 30 değişik branşta toplam 57 kurs açıldığını ve açılan kurslara 752’si erkek, 407’si kadın toplam 1199 kursiyerin katıldığını belirtirken, yapılan araştırmalara göre sertifika alan 344 kişinin bu kurslar sayesinde iş sahibi olduğunu ifade etti.

Turgut, yapılan açıklamanın devamında, “2010 yılı tahmini bütçemiz 2.745,00 TL olup, 2009 yılı programımız aynen devam edecektir. İlave olarak yeni programlar açılarak, belirlediğimiz meslek guruplarında kurslar açacağız. Belirlediğimiz dört meslek gurubunda açılan kurslar; meslek edinme, girişimci eğitimi, staj programı ve toplum yararına çalışma programı (T.Y.Ç.P.) kurslarıdır. İl istihdam kurulu işsizleri sadece çalışan değil iş yeri sahibi de etmeyi hedefliyor. Bu düşünce ile girişimci eğitim kursları açıyoruz” dedi.

Sözlerinin devamında açılacak olan kurslardan faydalanabilecek kişilerin her programda farklı farklı olduğunu ve müracaatlar İşkur’a yapılacağını söyledi.

Yapılan çalışmalar sonucunda belirlenen dört meslek gurubunda açılacak kurslar hakkında ki bilgiler;

1- Meslek edinme kurları:
Sosyal güvenliği olmayanlar müracaat edebilecek, kursiyerler, ders aldıkları her gün için 15 TL ücret alacaklar. Kursların meslek gruplarına göre 2 – 4 – 6 ay süreli olacaktır.

2- Girişimci eğitim kursları:
Bu kurslara en az ilköğretim okulu mezunu ve 18 yaşını tamamlamış ve işsiz olan kişiler faydalanabilecektir.  Kurslara katılıp başarı ile tamamlayarak belge almaya hak kazananlar, kendi işlerini kurmaları halinde 4.000,00TL Hibe 50.000,00TL çok uygun şartlarda kredi alabileceklerdir.

3-Staj programı:
Staj programından, son 6 aylık çalışan ortalama sayısı 10 kişi ve üstü olan iş yerleri faydalanabilecekler. Bu programda stajerlerin maaşları ve sosyal güvenlik primleri program bünyesinden ödenecektir. Bu programdan faydalanabilecek stajerler ise en az lise, dengi ve üstü düzeyindeki eğitim kurumlarından mezun olmuş işsizler katılabilecektir. Staj 6 ay sürecektir.

4-Toplum yararına çalışma Programları (T.Y.Ç.P.) :
Toplum yararına bir iş ya da hizmetin geçici olarak yürütüldüğü  bir istihdam-eğitim modelidir. T.Y.Ç.P. kapsama alınan kişiler kendi istekleriyle toplum yararına bir işte geçici olarak (en fazla 6 ay) istihdam edileceklerdir.  Çalışanların ücretleri ve sosyal sigorta primleri    bu program bünyesinden karşılanacaktır.


Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 14:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73