banner72

Rize Mandalinası Dalında Kaldı

Mersin'e götürülerek üretimi genişletilen ve tüm Türkiye'ye satılan Rize mandalinası bu yıl para etmedi. Kilosu 30 kuruşa düşen mandalina dalında kaldı!

Rize Mandalinası Dalında Kaldı

Türkiye'nin narenciye üretiminin önemli bir bölümünün gerçekleştiği Mersin ve ilçelerinde fiyatların dip yapması nedeniyle narenciye dalda kaldı.

Kendisi de narenciye üreticisi olan Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, kendi bahçesinde bulunan Rize mandalinasını 30 kuruştan kestiremediğini söyledi.

Bu yıl yaşanan sıkıntının geçmiş yıllarda yaşanan sıkıntıdan daha kötü olduğunu vurgulayan Gökçel, "Bahçemdeki en kaliteli mandalinayı hiçbir tüccar 30 kuruşa kesmiyor. Eğer almak isteyen varsa 30 kuruştan vereceğim. Eğer bir de yağmur yağarsa mandalina zarar görür o zaman hiç satılmaz." dedi.

mandalina2i.jpg

Narenciyenin tamamında ciddi sıkıntı olduğuna dikkat çeken Gökçel, hükümetin acil olarak ihracata nakit destek vermesi gerektiğini kaydetti.

Öte yandan Mersin'de yapılan denetimlerde bir firmada sahte gübre tespit edildiğini belirten Gökçel, çiftçilerin, emeklerinin boşa gitmemesi için gübrelerini mutlaka kimyevi gübre üretimi yapan firmalarla, satış sözleşmesine sahip gübre bayilerinden temin etmesi gerektiğini belirtti.

Gökçel, gübrenin içinde bulunması gereken minerallerin fazla olmasının toprağa zarar verdiğini ifade ederek, "Son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan sahte kimyevi gübre üretimi ve satışı çiftçiler ile tarım ürünlerine büyük maddi zararlar vermektedir. Sahte gübre beklenenden az ürün alınmasına yol açar. Yine bu gübrelerin kullanılması gübre üreticilerini de zor durumda bırakmaktadır." açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2010, 21:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73