banner72

Rize, şehre sığmıyor

Rize`de artan nüfus ve araç sayısı şehrin gelişimini olumsuz yönde etkilerken çare olarak şehrin güneye açılması öngörülüyor.

Rize, şehre sığmıyor
Rize’de artan nüfus ve araç sayısı şehrin gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Rize’de son yapılan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt verilerine göre şehir merkezi nüfusu 96 bin 503’e ulaştı.  10 bin 530 nüfusla Rize’nin Tophane Mahallesi en yüksek nüfusa sahip mahalle oldu. İkinci sırayı ise 9 bin 836 nüfusla Müftü Mahallesi aldı. Rize’nin en düşük nüfuslu mahallesi ise 288 nüfusla yeni mahalle oldu.

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ve Rizeli AK Parti İstanbul Milletvekili Kemal Yardımcı Rize’de artan nüfus artışı ve şehrin gelişimini değerlendirirken şehrin gelişimini sürdürebilmesi için güneye açılmasının şart olduğunu belirttiler.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, “1960’lı yıllarda şehrin gelişiminin önünü kapatan ciddi hatalar yapılmış. Dönemin Belediye Başkanı Ekrem Orhan, denizi doldurarak denizde kazanılan arazileri imara açmıştır. O dönem doğru olan bu proje bugün için ciddi sorunları beraberinde getirmiştir. Çok yanlış bir uygulamaydı. Küresel iklim değişiklikleriyle birlikte Karadeniz’in 15 santim yükseleceğini hesaplarsak alt yapı ile ilgili ciddi sorunlar bizi bekliyor demektir.”dedi.

 

RİZE’DE ARAZİ FİYATLARI BAĞDAT CADDİSİ İLE EŞİT

Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, şehrin dağ ile deniz arasında sıkışıp kaldığı için arazi ve emlak fiyatlarının çok yüksek olduğunu belirterek, Rize’de emlak fiyatlarının İstanbul’un Bağdat Caddesi ile neredeyse eşit olduğunu söyledi. Bakırcı, “Rize araç sayısı her geçen gün artmaktadır. Caddeler artık araçları taşıyamıyor. İleriki yıllarda şehir içi trafik daha da artarak içinden çıkılmaz bir hal alacak. Artık şehrin denize doğru büyümesi de mümkün değil. Rize’nin gelişimi açısından şehrin güneye doğru büyümesi şarttır. Ancak şehir içerisinde küçücük dükkanlarından binlerce dolar kira alan bazı hemşerilerimiz, Rize’de elde ettikleri bu astronomik geliri kaybetmemek için bunu istemiyorlar. Rize büyüyemediği için Rize içerisinde emlak fiyatları neredeyse İstanbul’un Bağdat Caddesi ile eşit durumda.”dedi.

 

ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ ISIRLIK’A ALINMALI.

Şehrin güneye doğru büyümesi için Rize Üniversitesi Kampüsü’nün Isırlık’a taşınması gerektiğini vurgulayan Bakırcı, “Rize ile Isırlık arası 4-5 kilometre. Isırlık’ta 200 dönüm kamu arazisi var. Isırlık’ta kamulaştırma bedelleri son derece düşük. Rize Üniversitesi Kampusu Isırlık’a taşınırsa, Güney Çevre Yolu’nun da tamamlanması ile şehrin güvene doğru büyümesi hız kazanır. Rize Üniversitesi Kumpusu neden halen Isırlık’a taşınmıyor anlamış değilim. Rize Üniversitesi Kampüsü içerisinde yeni bir hizmet binası için çalışmalar başladı. Bina sakat bir zemin üstünde kuruluyor. Bina zeminin sağlamlaştırılması için harcanan para ile Isırlık’ın yolunu yapardık. Isırlık vurgumuzdan dolayı, yanlış düşünülmesin diye sakat zemin üzerinde yapımına başlanılan bu binaya inşaat ruhsatı vermek zorunda kaldım”dedi.

 

YENİ ISIRLIKLAR ARANMALI

Rizeli AK Parti İstanbul Milletvekili Kemal Yardımcı, Rize’nin gelişimi için güneye açılması gerektiğinin önemini vurgulayarak, “Rize hızla gelişen bir il. Bu gelişimin devam etmesi için şehrin güneye doğru büyümesi şart. Rize’ye gelecekte Isırlık’da yetmeyecek. Rize şimdiden yeni Isırlıklar bulmak zorunda”dedi. (Ajans53)

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2010, 15:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73