Rize Üniversitesi Hızlı Gelişimini Sürdürüyor!

Recep Tayyip Erdoğan ismini alması TBMM gündeminde olan Rize Üniversitesi hızlı gelişimini sürdürüyor.

Rize Üniversitesi Hızlı Gelişimini Sürdürüyor!

Rize Üniversitesi, Rektörlüğü Prof. Dr. Arif Yılmaz’ın atanmasından sonra hızlı gelişimini sürdürmekte. Gücünü uzman kadrosu ve binlerce öğrencisinden alan Rize Üniversitesi Eğitim Fakültesi, eğitim öğretim konusunda bilinçli bir toplum oluşturmayı hedeflerken başarı grafiği de her geçen gün artıyor.

Rize Üniversitesi Eğitim Fakültesi kurulduğu 3 Eylül 1997’den bu yana ülkemizin gereksinim duyduğu öğretmenleri yetiştirmenin gururunu yaşıyor. Rize’nin şirin ilçesi Çayeli’nde eğitim öğretim faaliyetinin sürdüğü fakültede Dekan Prof. Dr. Orhan Kemal TAVUKÇU öncülüğünde 63 akademisyen ve 2400 öğrenci bulunuyor. 2012 yılı itibariyle toplam 775 öğrencinin başarı göstererek mezun olmaya hak kazandığı Eğitim Fakültesi, gerek sahip olduğu dinamik akademik kadrosu gerekse donanımıyla öğrencilerin birinci tercih nedeni olarak ön plana çıkıyor.Ülkemizdeki diğer eğitim fakülteleri baz alındığında, Rize Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin öğrenci sayısındaki ciddi artışı net şekilde ortaya çıkarken, bu durum sunulan kaliteli eğitimin sonucu olarak görülüyor.

Aydınlık yarınların liderleri konumundaki bireylerin yetiştirildiği Rize Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde amaç; bilgi toplumu olma yolunda emin adımlarla ilerleyen ülkemize, genel kültür, özel alan ve eğitme-öğretme bilgi, beceri kazanmış yeterlilik sahibi eğitimciler kazandırmaktır. Başarıya doymayan Eğitim Fakültesi, KPSS 2010 puanlarına göre, sınıf öğretmenliği programı türünde Eğitim Bilimleri Alanında Türkiye 4.sü ve Genel Kültür alanında ise Türkiye 2. si olmuştu.

Fakültede İlköğretim Ana Bilim Dalı, Eğitim Bilimleri ile Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi açılmıştır. İlköğretim programına 1998-1999 eğitim-öğretim sezonunda öğrenci alarak başlayan Eğitim Fakültesi’nde, 2008-2009 öğretim yılında da İlköğretim Bölümü Matematik Ana Bilim Dalı açılarak eğitim öğretime başlanmıştır. İkinci öğretim programları da mevcut olan Fen Bilgisi, Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği İlköğretim Matematik Öğretmenliği ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi bölümlerinde öğrencilerimiz yarının öğretmenleri olmaya hazırlanıyor. İlgi duydukları alanlarda bilgi ve beceri kazanmaları sağlanan Eğitim Fakültemizde bölümlere bağlı programlardan mezun olan öğretmen adayları akademik kariyerlerine devam edebileceği gibi resmi ve özel okullarda, özel dershanelerde görev alıp yeni nesillere yol gösterebilecekler.

Atandığı günden itibaren oluşturduğu yeni yönetim kadrosuyla birlikte öğrencilerine aile sıcaklığı ortamı hazırlayan ve şehirle bütünleşen Rize Üniversitesi’nin daha da gelişmesi yönünde köklü değişiklikler yapan Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif YILMAZ, başta mensubu olmakla gurur duyan Üniversite öğrencileri olmak üzere toplumun tüm kesimleri tarafından takdir görmeye devam ediyor. Çayeli’nde bulunan Eğitim Fakültesi için lojman yapılması çalışmaları hız kazanmış durumda. Mevcut binanın dış cephesinin kaplanması ve içerisinin daha işlevsel modern hale getirilmesi çalışmaları yüzde 80 tamamlanmış durumda. Ayrıca 28 bin metrekare inşaat alanlı ek binanın projesi bitirilmiş bulunmakta. Eğitim Fakültesi hızla büyümeye, Rize’nin ve Rize Üniversitesi’nin gururu olmaya devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2012, 13:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER