banner72

Rize'de Aile Danışmanlığı Merkezi

Rize Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yardımcısı Zeki Karataş, çocukların ailelerinin yanında kalması, fiziksel ve ruhsal gelişimleri açısından oldukça önemli olduğunu söyledi.

Rize'de Aile Danışmanlığı Merkezi

Karataş, yaptığı açıklamada, maddi durumlarının iyi olmaması nedeniyle çocuklarını yuvaya vermek isteyen ailelerle görüştüklerini ve maddi destek sağlayarak çocukların ailelerin yanında kalmalarını teşvik ettiklerini belirtti.

Çocukların ailelerinin yanında kalmasının fiziksel ve ruhsal gelişimleri açısından oldukça önemli olduğunu vurgulayan Karataş, ''Bu kapsamda 196 çocuğa ailesinin yanında kalmasına rağmen maddi destek verdik. Ayrıca yuvada kalan çocuklardan 30'unu da tekrar ailelerinin yanına göndererek onlara da destek vermeye başladık. Böylece toplum 226 çocuk için ailelere maddi destek veriyoruz'' dedi.

Ailelere, çocuklar için verilen aylık desteğin dışında yılda 4 kez de eğitim yardımı da yapıldığını bildiren Karataş, ''Çocukların yurt yerine ailelerinin yanında kalmalarını teşvik ediyoruz. Çünkü çocukların fiziksel ruhsal gelişimleri için aile ortamında büyümeleri çok fazla önem taşıyor. Kişilikleri çok daha iyi gelişiyor. Bu nedenle maddi imkansızlıklar nedeniyle çocuğunu yuvaya vermek isteyen ailelerle görüşüyoruz ve mümkün olduğunca çocukları ailelerinin yanına verip desteklemeye çalışıyoruz'' dedi.

Karataş, ilde yetiştirme yurdunda kalan çocukların da oluşturulan 3 eve yerleştirildiklerini anlatarak, ''Bundan sonra çocuklarımızı yurt yerine evlerde barındıracağız. Çünkü ev ortamında çocuklar daha fazla mutlu oluyor. Yurt ortamındaki gibi belirli kalıplara bağlı kalmak zorunda kalmıyorlar. Çocukları ev yerleştirtikten sonra ilde 1974 yılında hizmet vermeye başlayan yetiştirme yurdunu kapattık. Binada aile danışmanlığı merkezi hizmet vermeye başladı. Önümüzdeki dönemde İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğünün bazı birimlerinin de bu binaya taşıyacağız'' diye konuştu.

Karataş, çocuk yuvalarında olduğu gibi huzur evlerinde de hedefin büyük ve tek bir huzurevi yerine her ilçede açılacak evlerde birkaç yaşlının görevlilerin nezaretinde kalmaları olduğunu anlatarak, önümüzdeki yıllarda bu yönde çalışma yapılacağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2010, 18:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73