banner72

Rize'de Bayram Tedbirleri

Rize'de Kurban Bayramı nedeniyle bazı önlemler alındığı bildirildi.

Rize'de Bayram Tedbirleri

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Kurban Bayramı dolayısıyla Rize İl Kurban Hizmetleri Komisyonunun Vali Yardımcısı Mehmet Türk başkanlığında toplanarak, kurban satılacak ve kesilecek yerleri ve bu doğrultuda alınacak tedbirleri belirlemek amacıyla bir komisyon kararı aldığı belirtildi.

Taşlıdere Mahallesinde tır parkı ve bitişiğindeki dolgu alanının kurban satışı için uygun alan olarak görüldüğü ve mevcut yerin kurban satış yeri olarak düzenlenmesine karar verildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Kişilere tahsis edilen kurban satış yerindeki bölümler insan, çevre sağlığı ve güvenliği ile hayvan hakları gözetilerek etrafı branda ile çevrilecek. Üstü kapalı şekilde olmasına, alıcı satıcı ve diğer insanların ihtiyaçlarını karşılayacak yerler Rize Belediyesince hazırlanacak. Kurban satış yerlerine gelen hayvanların kulak küpelerinin ve pasaportlarının Tarım İl Müdürlüğü elemanlarınca incelenecek. Merkez ilçede kurban kesim yerleri Rikom'a ait Çiftekavak mevkisindeki mezbahana, Taşlıdere Mahallesinde bulunan Rize Belediyesi atölyesi, gerekli şartları taşıyan ve Rize Belediyesince izin verilen yıkama yağlama istasyonları ve buna benzer yerler olacak. Kurban kesiminde tesisten yararlanma ücreti olarak büyük baş hayvan için 35 lira, küçükbaş hayvan için 10 lira, kesim ücreti de büyükbaş hayvan için 80 lira, küçükbaş hayvan için de 40 lira olacak. Belirlenen yerler dışında anayol ve caddeler üzerinde, kamuya açık alanlardaki park ve bahçelerde kurban kesilmesine gerekirse ceza uygulanacak.''

Açıklamada, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce İl Müftülüğü ile işbirliği yaparak kurban kesim elemanı yetiştirme ve geliştirme kursu düzenlenmesi ve başarılı olanlara bitirme belgesi verilmesinin de kararlaştırıldığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2010, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73