banner72

Rize'de Bir İlk Gerçekleşti

Rize'de fıtık rahatsızlığı bulunan bir hasta, zor bir yöntem olması nedeniyle ülke genelinde pek fazla uygulanmayan ''anahtar deliği'' yöntemiyle ameliyat edilerek sağlığına kavuşturuldu.

Rize'de Bir İlk Gerçekleşti

Yaklaşık 6 yıldır kireçlenmeden dolayı bel omurilik kanalında daralma bulunan 70 yaşındaki Fikriye Ardahanlı, gittiği birçok hastanede tedavi edilemedi. Son olarak gittiği İstanbul'daki bir hastanede Türkiye'de sıkça uygulanan vidalama yöntemiyle ameliyat edilmesi tavsiyesini alan Ardahanlı, daha sonra Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesinde beyin cerrahı Opr. Dr. Ahmet Turan Dağlı'ya muayene oldu.

Yapılan tetkikler sonucunda hastanın, zor olması nedeniyle Türkiye'de pek fazla uygulanmayan ''anahtar deliği'' yöntemiyle ameliyat edilmesine karar verildi. Dün ameliyat olan Ardahanlı, ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

Opr. Dr. Ahmet Turan Dağlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nın ameliyat programında yer almayan, mikro cerrahi kullanılarak ''anahtar deliği'' yöntemiyle hastanın ameliyat edildiğini anlatarak, ''İleri mikro cerrahi gerektiren metodu Rize'de ilk kez uyguladık. Gelişmiş ülkelerde uygulanan bu metot, ülkemizde büyük hastanelerde bile nadiren uygulanıyor'' dedi.

Ardahanlı'da görülen hastalığın Türkiye'de sıklıkla görüldüğünü dile getiren Dağlı, şunları söyledi:

''Hastalığın tedavisinde ise üç farklı teknik uygulanabiliyor. En sık uygulanan teknik, omurilik çatısının kaldırılarak yapılan vidalama yöntemidir. Biz hastamızda ilerleyen yaşı dolayısıyla bu tekniği tercih etmedik. Hastanın omurgasını tek taraflı açıp diğer tarafa hiç dokunmadan mikro cerrahi yöntemle ameliyatı gerçekleştirdik. Hasta ameliyattan sonra kısa sürede sağlığına kavuştu. Sıklıkla uygulanan yöntemi uygulasaydık, vida takmak zorunda kalacaktık. Ancak bu yöntem kemik erimesi de olduğu için Ardahanlı için pek uygun değildi. İleride sorunlara neden olabilirdi.''

Dağlı, anahtar deliği metodunun diğer ameliyat tekniklerine göre çok daha riskli ve uzmanlık gerektirdiğini kaydederek, ''Ancak hastaya sağladığı birçok avantaj var. Bu metot ile operasyon bölgesinde yapışma önleniyor. Hasta çok daha kısa zamanda ayağa kalkıyor. Hastamızı dün ameliyat ettik, bugün gezdiriyoruz. Ağrıları tamamen geçti. Bu yöntem Türkiye'de çok fazla uygulanamıyor. Bunu Rize'de gerçekleştirdik'' diye konuştu.

Fikriye Ardahanlı ise özellikle son üç aydır ağrılarının artması üzerine ameliyat olmaya karar verdiğini belirterek, ''Yaptığımız araştırmalardan sonra Rize'ye geldik. Ameliyatın ardından ağrılarım da geçti. Şimdi çok iyiyim. Sağlığıma kavuştum'' dedi.
Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2011, 14:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73