Rize`de Haber Hırsızlarına Takip

Rize Basınına çeki düzen getiren ve saygınlık kazandıran Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneği`ne üye basın yayın kuruluşlarının temsilcilerinin emek vererek ürettiği haber ve fotoğrafları izinsiz çalan bazı İnternet haber sitesi ve yerel gazeteler hakkında yasal takip başlatıldığı duyuruldu.

Rize`de Haber Hırsızlarına Takip

RİZE BASININA SAYGINLIK GELDİ

 

Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada uzun yıllar bir çatı altında toplanma çabası veren ancak bunu çeşitli nedenlerden dolayı bir türlü başaramayan gazetecilerin bu birleşmeyi “Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneği” çatısı altında gerçekleştirdiğine vurgu yapıldı. Bu birleşme sonrası profesyonel gazetecilik, televizyonculuk ve İnternet haberciliği yapan kurum ve kuruluşlar ile bu kurum ve kuruluşların çalışanlarını bünyesinde bulunduran Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneği, son yıllarda yaptığı girişimler ile Rize kamuoyunda etkin bir sivil toplum örgütü haline geldi.

 

RİZE BASIN MERKEZİ TÜRKİYE GÜNDEMİNDE

 

Rize’deki kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcilerini belirli zaman aralıkları ile konuk ederek kentin faydasına konuları gündeme taşıyan Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneği, bunun yanında yaptığı organizasyonlarla da adını kısa sürede Türkiye’ye duyurdu. Yapılan bu çalışmalardan rahatsız olan kimi çevreler, son günlerde asılsız söylentilerle Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneği’ni karalamaya çalıştığı görülmüştür.

 

HABER HIRSIZLARINA YASAL TAKİP BAŞLATILDI

 

Emek hırsızlığı yaparak Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneği üyelerinin ürettiği haber ve fotoğrafları utanmadan ve sıkılmadan çalarak gazete ve İnternet sitelerinde yer vererek sözde habercilik yaptığını sanan bu çevrelerle derneğimizin de uzaktan yakından hiçbir ilgisi yoktur. Bundan böyle derneğimiz üyesi basın yayın kuruluşlarının ürettiği haber ve fotoğrafları bir başka İnternet sitesi üzerinden dahi olsa çalarak kullanan kişiler hakkında ulusal haber ajansları ile diğer basın yayın kuruluşlarının yasal takip başlattığı öğrenildi: Rize’deki ulusal haber ajansı temsilcileri haber ve fotoğraf çalan gazete ve İnternet sitelerinin isimlerini kurumlarını hukuk bürolarına bildirdiği ve bu gazete ve İnternet sitelerinin takibe alındığı öğrenildi.   

 

YÜKLÜ CEZALAR KAPIDA

 

Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneği’ni üyelerinin haber ve fotoğraflarını çalan kişiler hakkında başlatılan yasal takip sonrası yüklü para cezaları geleceği belirtildi. Bu konuda ilgili kuruluşların avukatlarının noter kanalıyla tespit edeceği çalıntı haber ve fotoğraflar sonrası dava açılacağı belirtildi.

 

Rize Gazeteciler ve Muhabirler Derneği, profesyonel gazetecilik, televizyonculuk ve İnternet haberciliği yapan saygın kuruluşların temsilcileri ile yoluna devam edecektir.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2012, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER