banner72

Rize'de Hac Kayıtları Başladı

2011 yılı hac ön kayıtları ve kayıt yenileme işlemleri dün başladı. Rize İl Müftüsü İlyas Serenli ilk gün yoğun bir başvurunun yaşandığı...

Rize'de Hac Kayıtları Başladı

Rize'de ilk gün yoğun bir başvurunun yaşandığı hac başvurularında İl Müftüsü İlyas Serenli, hacı adayları için önemli açıklamalarda bulundu.

Dün başlayan 2011 yılı hac ön kayıt ve kayıt yenileme işlemleriyle ilgili bilgi veren Rize İl Müftüsü İlyas Serenli, hac başvurularının 25 Nisan ile 6 Mayıs arasında yapılacağını belirterek, 2011 yılı hac ön kayıtlarının İl ve İlçe Müftülükleri ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet adresinden yapılabileceğini hatırlattı.

Serenli birde uyarıda bulunarak ilk defa müracaat ederek kayıt yaptıracakların Diyanet İşleri Başkanlığı’nca belirlenen bankalara kişi başı ön kayıt ücreti olarak 15 TL yatırmaları gerektiğini ve başvuru dilekçelerini müftülüklere teslim etmeyen ve kayıt numarasını almayan hacı adaylarının hac müracaatları geçerli olmayacağını söyledi.

Konu ile ilgili Serenli yaptığı açıklamada "Ülkemizde hacca gitmek isteyen vatandaşlarımızın müracaatları Diyanet İşleri Başkanlığı’nca kabul edilmekte. Hacca gidenlerin sayısında her yıl artış olmakta, ancak İslam ülkelerinin nüfuslarının ‘binde biri’ oranında uygulanan kota nedeniyle de müracaat edenlerin tamamını aynı yılda hacca götürmek mümkün olmamaktadır. Nitekim 2010 yılında müracaatta bulunduğu halde bugüne kadar hacca gidememiş birçok vatandaşımız bulunmaktadır" dedi.

Hacca gitmek isteyen vatandaşların kayıt yeniletme ve ilk defa kayıt yaptırma müracaatların 25 Nisan ile 6 Mayıs tarihleri arasında yapılacağını aktaran Serenli, "2011 yılı hac ön kayıtları İl ve İlçe Müftülükleri ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet adresinden yapılabilecektir. 2011 yılı haccı için ilk defa müracaat ederek kayıt yaptıracakların Diyanet İşleri Başkanlığı’nca belirlenen bankalara kişi başı ön kayıt ücreti olarak 15 TL yatırmaları gerekmektedir. Bu işlemler sonrası hacca gitmek için kuraya katılacak vatandaşların müracaatları, müracaat form dilekçesiyle yapılacaktır. Müracaat form dilekçesinde, kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ve banka dekontunun mutlaka bulunması gerekiyor. Dilekçeler müftülüklere teslim edilecektir. Dilekçelerini müftülüklere teslim etmeyen ve kayıt numarasını almayanların hac müracaatları geçerli sayılmayacaktır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2011, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73