banner72

Rize'de iş arayanlara UMEM Beceri10 Kursları !

RTSO'da yerel istihdam merkezi oluşturularak, UMEM Beceri10 Kursları Rize'de işsizleri ve İş arayan firmaları bir araya getiriyor

Rize'de iş arayanlara UMEM Beceri10 Kursları !

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) ve İŞKUR, Milli Eğitim Bakanlığı,temsilcilerinden oluşan bir teknik heyet UMEM Beceri'10 kapsamında yürütülen çalışmalar konusunda bilgi almak ve görüş alış verişinde bulunmak üzere Rize'ye geldi

Program kapsamında, kurs yönetimi, katılımcı firmalar ve kursiyerler ile toplantılar düzenleyen teknik heyet; teorik eğitim veren meslek liselerini ve stajyer talebinde bulunan firmaları da ziyaret etti.

Heyet Rize’de ki UMEM Beceri’10 proğramını yürüten Rize Ticaret ve Sanayi Odası, İşkur Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü temsilcileri ilede bir toplantı yaptı. Rize Ticaret ve Sanayi Odası ki toplantıya Proje koordinatörü RTSO Genel Sekreteri Gafur Karali, İşkur Rize İl müdürü Yahya Kanbur Ve Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Hamdi Yılmaz ve projenin sekreteryasını yürüten Hakki Şeker katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülen UMEM Beceri'10 Projesi, il bazında sektör ihtiyaçlarını dikkate alarak işsizlik sorununu çözmeyi ve firmalara iyi yetişmiş ara elemanlar kazandırmayı hedefliyor.

TOBB ETÜ Sosyal Politikalar Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. A. Talha Yalta, UMEM Beceri'10 Proje'sinin en büyük üstünlüğünün farklı illerdeki farklı meslek ve beceri ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemesi olduğunu vurguladı. Türkiye'de işsizlik sorununun ancak yerele özel durum ve ihtiyaçların dikkate alınmasıyla çözülebileceğini söyleyen Yalta; Rize Ticaret ve Sanayi Odası tarafından koordine edilen UMEM Beceri'10 çalışmaları kapsamında Rize'deki firmalardan 106 adet stajyer talebi toplandığını, ilk etapta 2 dalda meslek edindirme kursu açıldığını ve birkaç hafta içerisinde 3 yeni kursun daha açılacağını söyledi. Yalta, proje kapsamında yürütülen çalışmalar sayesinde yakın gelecekte Rize Ticaret ve Sanayi Odası'nın bir yerel istihdam merkezine dönüşmeye başlamasını arzuladıklarını da sözlerine ekledi.

İŞKUR İstihdam Meslek Uzmanı Çağatay Gökyay ise nisan ayı içerisinde başlayan kurslarda teorik eğitimin 2 ila 3 ay içerisinde tamamlanarak firmalarda iş başı eğitime geçileceğini anlatarak, yüzde 90 oranında bir işe yerleştirme hedeflendiğini ve eğitim süresince kursiyerlere harçlıklarının da ödendiğini söyledi.

İş arayanların kendileri ile irtibata geçmelerini isteyen Proje Koordinatörü Gafur Karali, Rize'de farklı alanlarda yeni kursların sürekli olarak açılmaya devam edeceğini belirterek, “Şu anda Rize’de UMEM Beceri’10 proğramı çerçevesinde, örtülü elektronik ark kaynakçısı ile torna tezgahı operatörü kurslarımız devam ediyor. Önümüzdeki günlerde de oto elektrikçisi, doğalgaz kaynakçısı ve doğalgaz tesisatçısı kurslarını açacağız. İş arayan gençler ve eleman arayan firmalar, Rize Ticaret ve Sanayi Odası ile irtibata geçsin ve www.beceri10.org.tr adresini yakından takip etsinler”dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2011, 21:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73