banner72

Rize'de İş Garantili Meslek Edindirme Kursları

Rize'de Beceri 10 Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Projesi kapsamında meslek edindirme kursları açıldı

Rize'de İş Garantili Meslek Edindirme Kursları

Türkiye'de genç nüfusun niteliğini geliştirerek istihdamını artırmak amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektörlüğü işbirliğiyle UMEM kursları projesi geliştirildi. Bu kapsamda Rize'de açılan torna tezgahı operatörlüğü, örtülü elektrot ark kaynakçılığı, doğalgaz kaynakçılığı, doğalgaz tesisatçılığı bölümlerine 56 kursiyer katılıyor.

Rize Hasan Kemal Yardımcı IMKB Endüstri Meslek Lisesinde açılan kursların başlaması nedeniyle düzenlenen törene Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, AK Parti Rize Milletvekili Lütfü Çırakoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Turhan Talu, İl Emniyet Müdürü Şammaz Demirtaş, İŞKUR İl Müdürü Yahya Kanbur ile davetliler katıldı.

Vali Hacımüftüoğlu, açılış töreninde yaptığı konuşmada, UMEM'in çok önemli bir bir proje olduğunu belirterek, ''Belki daha önceleri yapılması gerekiyordu, ancak çeşitli nedenlerle bugün açılabildi. Artık (ne iş olursa yaparım) devri değişmiştir. Bu proje sayesinde iş dalında en iyi en nitelikli elemanlar yetiştirilmektedir. Bunların sayesinde ülkemiz her alanda en iyiyi yakalayacaktır'' dedi.

Geçmişte en iyi çalışanların yurt dışına gittiklerini, ancak bugün nitelikli, yetişmiş eleman olmayınca her sektörde kaliteli işler yapılamadığını dile getiren Hacımüftüoğlu, açılan kurslar sayesinde bu eksikliğin giderileceğini kaydetti.

Meslek edinmenin çok önemli olduğunu, herkesin bir meslek sahibi olması gerektiğini vurgulayan Hacımüftüoğlu, ''Ülkemiz büyüme sancısı yaşıyor, bu doğaldır. Ancak çok kısa bir süre sonunda gençlerin bu meslekleri öğrenmesi sayesinde parlak bir geleceğe kavuşacağız. Bu kursları bitirenlerin işleri de hazırdır'' diye konuştu.

Törenin ardından katılımcılar, iş atölyelerini gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2011, 12:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73