banner72

Rize'de Kanser Taraması Uygulaması

Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Kanser Erken Teşhis, Eğitim ve Tarama Merkezi'nin halka yönelik tarama hizmeti verdiği bildirildi.

Rize'de Kanser Taraması Uygulaması

Rize İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, merkezde belli kanser türlerine yönelik çalışma yapıldığı, belirli yaş gruplarında etkinliği kanıtlanmış kanser türlerine yönelik hizmet verildiği belirtildi.

Bu alanda kadınlarda meme, serviks (rahim ağzı), kolorektal (kalın bağırsak) ve prostat kanseri taraması yapıldığı ifade edilen açıklamada, diğer türlerle ilgili çalışmanın tarama merkezinde yapılmadığı vurgulandı.

Açıklamada, meme kanserinin Türkiye için önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna dikkat çekilerek, şu ifadelere yer verildi: ''Türkiye'de kadınlarda en sık rastlanan kanser tipidir. Daha çok ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmaktadır. 50-69 yaş arası kadınlarda etkinliği kanıtlanmış olup, bu yaş grubundaki kadınlar taranmaktadır. Serviks kanseri kadın üreme organlarında sık görülen kanserlerden biridir. Daha çok 35-40 yaşlarında ortaya çıkar. Cinsel organ siğilleri veya herpes gibi cinsel ilişkiyle bulaşan virüs enfeksiyonları geçiren, 18 yaşından önce cinsel ilişkide bulunmaya başlayan, bir çok kişiyle cinsel ilişkide bulunan, çok genç yaştan beri bir çok kere hamile kalmış kadınlarda rahim ağzı kanseri diğer kadınlara kıyasla daha fazla görülür. Taramada mutlak hedef 30-65 yaş aralığındaki tüm kadınlardır.''

Kolorektal kanser taramasının ülkenin altyapısı ve olanakları göz önüne alındığında ideal yöntemin bir yılda bir uygulanacak gaitada gizli kan tespiti olduğu anlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi: ''Ayrıca 10 yılda bir yapılacak kolonoskopi yöntemleri ile yapılacak olan taramadır. Tüm erkek ve kadınlarda 50 yaşında başlayacak ve 70 yaşında bitecek olan toplum tabanlı taramadır. Prostat kanseri taraması ise kolaylıkla yapılabilen diğer bir kanser türüdür. 50?70 yaş arasında tüm erkeklerin yılda bir kez PSA (Prostat Spesifik Antijen) düzeyini ölçen bir kan testi yaptırmaları gerekmektedir. Meme, serviks, kolorektalk, prostat kanseri taraması için vatandaşlarımız bağlı bulundukları aile hekimlerine başvurmalı, alacakları randevu tarihinde bu merkeze gitmeleri gerekmektedir.''

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2010, 18:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73