banner72

Rize'de Ki suni Depreme İnceleme

Merkez üssü Rize’nin Güneysu ilçesi olarak duyurulan 2.7 şiddetindeki depremin yapay bir patlamadan kaynaklandığı anlaşıldı.

Rize'de Ki suni Depreme İnceleme

 

GÖKTÜRK FIRAT
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi tarafından Merkez üssü Rize’nin Güneysu ilçesi olarak duyurulan 2.7 şiddetindeki depremin yapay bir patlamadan kaynaklandığı anlaşıldı.

 

 

 

 

Edinilen bilgiye göre, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi 23 Ocak 2010 günü saat 11.17’de merkez üssü, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın da baba ocağı olan Rize’nin Güneysu İlçesi olan 2.7 şiddetinde bir deprem bildirdi. Yöre halkı tarafından hissedilmeyen ancak Kandilli Rasathanesi tarafından hissedilen sarsıntıya ilçedeki yapay bir patlamanın neden olduğu ileri sürüldü.

Güneysu Belediye Başkanı Ahmet Minder konuyla ilgili inceleme başlatacağını söyledi. Minder yaptığı açıklamada, “Şuanda ilçemizde devam eden HES projeleri var. Bu projeler kapsamında yapılan patlamaların sarsıntıya neden olduğunu düşünüyoruz. Konuyla ilgili inceleme başlatacağız. Eğer uygun görülenden fazla patlayıcı kullanılmışsa soruşturma başlatacağız” dedi.

Rize’de 13 Mart 2008 tarihinde Rize Belediyesi tarafından yapılan bir patlatma yine Kandilli Rasathanesi tarafından hissedilerek 2.7 şiddetinde deprem duyurusu yapılmıştı.


Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2010, 15:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73