banner72

Rize'de Özürlüler Destek Programı için 100 bin lira hibe !

Özürlüler Destek Programı (ÖDES 2011) Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı ile söz konusu projenin tanıtımını yapıldı. Bu kapsamda Rize'de özürlülerle ilgili hazırlanacak projelere 10 bin lira ile 100 bin lira arasında hibe verilecek.

Rize'de Özürlüler Destek Programı için 100 bin lira hibe !

Rize Sosyal Hizmetler İl Müdürü Yardımcısı Zeki Karataş, yeni uygulamaya konan Özürlüler Destek Programı (ÖDES) kapsamında özürlülerle ilgili hazırlanacak projelere 10 bin lira ile 100 bin lira arasında hibe verileceğini söyledi.

- 2011 GENEL SEÇİM ANKETİ İÇİN TIKLAYINIZ...

Karataş, yaptığı açıklamada, özürlülüğün nedenleri ve sonuçları açısından toplumsal özellikler taşıyan bir durum olduğunu belirtti.

Özürlülerin istihdama katılan, üretken, eşit haklara sahip bireyler olarak sosyal hayatın içinde yer almasının önemli olduğunu vurgulayan Karataş, ''Özürlülük konusunda sunulan hizmetlerde iyileştirme yapılmasının yanında, toplumun özürlülüğe ve özürlü bireye yönelik olumsuz bakışının da değişmesi gerekmektedir. Bu nedenle özürlülüğün daha fazla anlatılması ve toplumda farkındalık oluşturulması çalışmaları önem taşıyor'' dedi.

Yeni uygulanmaya başlanan ÖDES'in ilk etapta Rize'nin de aralarında bulunduğu Orta ve Doğu Karadeniz bölgelerindeki illerde uygulanacağını bildiren Karataş, şunları söyledi: ''ÖDES programının özürlüler ve özürlülerle ilgili farkındalık oluşması, özürlülerin ve ailelerinin bilgilendirilmesi, özürlülerin sosyal hayata katılımlarının sağlanması, özürlü bireyin bakımını üstlenen kişinin eğitilmesi, özürlülük oranının ve etkilerinin azaltılması gibi hedefleri bulunmaktadır. Program kapsamında toplumda farkındalık oluşturulması, istihdama yönelik uygulama geliştirilmesi, özürlülerin ailelerine bakım konusunda eğitim verilmesi, özürlülerin bağımsız yaşayabilmeleri için yapılabilecekler konusunda yerel yönetimlere tavsiyede bulunma gibi konularda sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarınca proje hazırlanabilir. Bu projeler öncelikle valiliklere sunulacak. Uygun görülmesi halinde de Özürlüler İdaresi Başkanlığına iletilecek. Hazırlanacak projelere 10 bin lira ile 100 bin lira arasında hibe verilecek. Programa 16 Mayıs'a kadar başvuru yapılabilecek.''

Karataş, projenin oldukça önemli olduğunu, bu nedenle tüm kurumların bu konuda proje hazırlamalarının önem taşıdığını kaydetti.

ÖDES 2011 nedir?
Özürlüler Destek Programı 2011 (ÖDES 2011) Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ve Devlet Planlama Teşkilatının denetiminde ilk etapta bir yıllık bir süre için seçilen bölgelerin Valiliklerinin yetki ve sorumluluğunda yerel dinamikleri harekete geçirmeyi amaçlamaktadır. ÖDES kapsamında özellikle farkındalık eğitimleri ile özürlülüğün nedenleri ve önlenmesi konusundaki proje türlerinin desteklenmesi planlanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2011, 16:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73