banner72

Rize'de Umre Adaylarına Uğurlama

Rize'den umreye gidecek kafile, Rize İl Müftüsü İyas Serenli'nin de katıldığı törenle uğurlandı.

Rize'de Umre Adaylarına Uğurlama

Rize'den umreye gidecek 3. kafile, Rize İl Müftüsü İyas Serenli'nin de katıldığı törenle Mevlid Kandili Gecesi Sahil Camii önünde düzenlenen törenle uğurlandı.

Umreye gidecek olan kafile için Rize Sahil Camii önünde saat:22:00'da bir tören düzenlendi. Törenin ardından Umre yolcuları, aileleri ve yakınlarıyla vedalaşıp kandil gecesi umre yolculuğuna çıktılar.

umre-yolculari-3.jpg

umre-yolculari-4.jpg

Düzenlenen törende Sarıbaş Camii İmamı Şehamettin Çakmak'ın Kur'an-ı Kerim ve ilahi okumasından sonra Rize İl Müftüsü İlyas Serenli bir konuşma yaptı.

sehamettin-cakmak.20100226002416..jpg

umre-konusmasi-serenli.jpg

Bu gece Umre’ye gidecek kişilerin hayatlarında ilk defa Umre’ye Medine’ye gideceklerini belirten Müftü Serenli, duaların reddolunmayacağı 5 geceden birisi olan Peygamberimizin doğum gecesinde, doğum gününde ve aynı zamanda Cuma Gecesi’nde Umre’ye gideceklerin yola çıktıklarını ve Sevgili Peygamberimizin huzuruna çıkacaklarını ifade ederek “Dünyada 1,5 milyarı aşkın Müslüman var ve bu Müslümanlar Peygamberimizi sever, O’nu sayar, O’na Hürmet besler, O’na saygı duyar. Ancak bizim milletimiz kadar Peygamberimizi seven, sayan ve O’na aşık olan başka bir millet yoktur. Biz geçmişten günümüze kadar Sevgili Peygamberimizin ismini taşlara, ağaçlara, yapraklara ismini yazmışız.” dedi ve bunu çeşitli örneklemelerle açıkladı.

ilyas-serenli-umre-konusmasi.jpg

Serenli’nin konuşmasının ardından yapılan duayla birlikte Rize’den Umre’ye gidecek olan Umre yolcuları Rize İl Müftü Yardımcısı Yahya Çankaya’nın kafile başkanlığını yaptığı araçlara binerek 20 günlük Umre ziyareti için Suudi Arabistan’a gitmek üzere Trabzon Havaalanı’na doğru hareket etti.

umre-yolculari-1.jpg

umre-yolculari-2.jpg

umre-yolculari-6.jpg

umre-yolculari-5.jpgGüncelleme Tarihi: 26 Şubat 2010, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73