banner72

Rize'de yeni doğan canlandırması eğitimi

Rize'de bebek ölümlerinin azaltılmasına yönelik eğitim programı düzenlendi.

Rize'de yeni doğan canlandırması eğitimi
İl sağlık Müdürü Mustafa Tepe, Rize Öğretmenevinde düzenlenen programda, ülke genelinde bebek ölüm oranını düşürmek ve doğum sonrası sorunları en aza indirebilmek ya da önlemek amacıyla yeni doğan canlandırması eğitimine büyük önem verildiğini belirtti. 
     
Bebek ölüm oranının, bir ülkenin anne ve çocuk sağlığı durumunu ortaya koyması dolayısıyla gelişmişlik düzeyinin iyi bir göstergesi olduğunu vurgulayan Tepe, ''Bebeklerde ilk bir yaş içinde gerçekleşen ölümlerin çoğu ilk ay içinde olmaktadır. Ancak uygun yaklaşımla yeni doğanların çoğu kurtulabilecektir'' dedi. 
     
Türkiye'de temel uygulamalarının yerleştirilebilmesi için bu konuda eğitim almış ve standart uygulama yapacak personelin yetiştirilmenin önemli olduğunu dile getiren Tepe, 'Yeni doğan canlandırması programının hedefi, yurt çapında doğum eyleminde görev alan tüm sağlık personelinin standart bir eğitim alması, bu bilgi ve becerileri belirli aralıklarla yenilemesidir. İlimizde dördüncü kez düzenlenen bu eğitim ile doğumhane, ameliyathane ve yeni doğanda çalışan sağlık personelinin vermiş olduğu hizmet kalitesinin artması ve önlenebilir bebek ölümlerini en aza indirilmesi hedeflenmektedir'' diye konuştu. 
     
İldeki hastanelerde görev yapan doktor, hemşire, ebe ve anestezi uzmanlarının katıldığı programda daha sonra uzmanlarca katılımcılara yönelik bilgilendirme sunumları yapıldı. Programın ardından katılımcılara sertifikaları verildi.
Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2010, 20:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73