banner72

Rize'li Anneden Fedakarlık Örneği

Rize’de üvey çocuğuna öz çocuğundan iyi baktığı için öz çocuğu rahatsızlanan anne, yılın anneliğine aday gösterildi.

Rize'li Anneden Fedakarlık Örneği

GÖKTÜRK FIRAT
Rize’de Gençlik Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Gençlik Merkezi tarafından bir süredir yılın annesinin seçilmesi için çok sayıda sivil toplum örgütünün desteği ile bir kampanya yürütülüyor.

Rize’de onlarca kadın yılın anneliğine aday gösterilirken, Rize’nin Çayeli ilçesinden yılın anneliğine aday gösterilen Arzu Bostancı, fedakarlığı ile dikkat çekiyor.

Rize’nin Çayeli ilçesine ikamet eden Arzu Bostancı, beş yıl önce eşinden boşanarak zihinsel ve bedensel engelli bir çocuk babası olan Rıdvan Bostancı ile evlendi.

Arzu Bostancı, 4 yaşındayken geçirdiği trafik kazası sonucu yüzde 70 oranla sakat kalan ve geçirdiği dört beyin ameliyatı nedeni ile zihinsel engeli bulunan Fatih Sultan’ın tüm bakımını üstlendi. Genç kadın kendini üvey oğluna adadı. Bu sırada Bostancı çiftinin Mustafa ismini verdikleri bir çocukları daha dünyaya geldi. Anne Arzu Bostancı, Fatih Sultan ile yakından ilgilenmek zorunda olduğu için kendi öz çocuğu ile gerektiği kadar ilgilenemedi. Dünyaya yeni gelen Mustafa ile daha çok teyzesi ve ninesi ilgilendi.

36088

Annesinden ihtiyaç duyduğu ilgiyi göremeyen minik Mustafa, çocuklarda nadir görülen “anneye küsme” isimli gelişim bozukluğu yaşadı. Bugün Fatih Sultan 11, Mustafa ise 4 yaşında. Mustafa henüz atlatamadığı “anneye küsme” gelişim bozukluğu yüzünden konuşamıyor ve bazı gelişim bozuklukları gösteriyor. 4 yaşındaki bebek içerisinde bulunduğu gelişim bozukluğunu atlatabilmesi için psikolojik tedavi görüyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Arzu Bostancı, “Ben Fatih Sultan’ı kendi oğlum yerine koydum. Benden başka onunla ilgilenebilecek kimse yoktu. Mustafa doğduğunda, ‘üzülür, incinir’ diye Fatih Sultan’ın yanında Mustafa’yı sevmedim. Fatih Sultan’ın bakımı zor olduğu için ona daha çok zaman ayırmak zorundaydım. Bu arada Mustafa ile daha çok anneannesi ilgilendi. Zamanla Mustafa’nın konuşamadığını, bazı takıntıları olduğunu ve bana karşı çok soğuk olduğunu fark ettik. Otistik çocuk özellikleri gösterdiği için doktora başvurduk. Dortor incelemesinde Mustafa’nın ‘anneye küsme’ adı verilen gelişim bozukluğunu yaşadığını söyledi. Doktor ‘bu nasıl bir anne. Bir kez de mi çocuğunun saçını okşayıp onu öpmedi’ diyerek beni eleştirdi. Daha sonra doktora durumu anlattık” dedi.

Baba Rıdvan Bostancı yaptığı açıklamada, “Ben eşime çok teşekkür ediyorum. O yılın annesi seçilmeyi fazladan hak etti. O bu fedakarlığı hiçbir karşılık beklemeden yaptı. Yılın annesine aday gösterildiğini bile başkalarından öğrendik. Allah ondan razı olsun” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2011, 10:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73