banner72

Rizeli Avukatlardan Tepki

Rize’de kendilerini Halkın Avukatları Platformu olarak adlandıran on avukat Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) karşıtı bir basın açıklaması düzenledi.

Rizeli Avukatlardan Tepki

Rize Barosu’na bağlı 10 avukat Rize Barosu’nun destek vermediği bir basın açıklaması düzenleyerek HSKY tarafından Erzurum’da özel yetkili savcıların yetkilerinin ellerinden alınmasını eleştiren bir basın açıklaması düzenlediler.

Yaklaşık 10 avukat tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı önünde düzenlenen açıklamayı eski Rize Baro Başkanı Avukat Harun Mertoğlu okudu.

Mertoğlu, HSYK’nın başkanının Adalet Bakanı olduğunu hatırlatarak “Başkanın da ülkede olduğu söyleniyor. Buna rağmen başkan vekilinin açıklama yapmasını, toplantıya başkanlık etmesi sizce ne anlama geliyor. Yargıya müdahaleyi sadece iktidar partisi mi yapar. HSYK Erzurum Adliyesi’nde görev yapan ve yaptıkları bir soruşturma nedeniyle yetkileri elinden alınan Cumhuriyet Savcıları’na yönelik kararı hakim ve savcı bağımsızlığına yönelik açık bir müdahale değildir. Bir ilin Cumhuriyet Savcısı’nın tutuklanmaması gerekir diye bir kanun maddesi var da bizden mi gizliyorsunuz. Başsavcının yargılanması Yargıtay da yapılacakmış. Bu durum Yargıtay’ın HSYK’nın kararına uygun olduğunun açıklanması ihsası rey olur diyorlar. İhsası rey ne demek. Hukuk gerçekten bu mu? Herkesin ideolojik görüşüne göre mi şekilleniyor. Bizi mi test ediyorsunuz yoksa birilerini mi eğlendiriyorsunuz. Artık Türkiye’de hakim ve savcılar var demeye başlamıştık. Evet var görüyoruz. Ancak bunların görevini yapması sizleri neden rahatsız ediyor. Sıkça kullandığımız bir ata sözümüz var. Yiğit düştüğü yerden kalkar. Yargıyı da düştüğü yerden Erzurum’dan kaldırmaya varmısınız ?”dedi.Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2010, 13:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73