banner72

Rize'nin 1. Sıra Adayı Kim ? Diğer İllerde Son Durum !

Başbakan kurmaylarıyla hafta sonunda da aralıksız çalıştı. Listeyi sadece 10 kişi biliyor. Büyük ölçüde tamamlandığı belirtilen liste için 'bol sürpriz' içerdiği konuşuluyor.

Rize'nin 1. Sıra Adayı Kim ? Diğer İllerde Son Durum !

Aday adayları hafta sonu olmasına karşın bir ümit mesaideydi. Ama sayıları bu kez daha azdı. Onlar kapının önünde bekledi, yukarıda Başbakan, kurmaylarıyla çalıştı. AK Parti'nin listesi neredeyse tamam ama sır gibi saklanıyor. Öte yandan Rize'de Ak Parti'nin Rize 1. sıra adayının THY Genel Müdürü Temel Kotil olacağı ve Kotil'in seçim çalışmaları için Rize'de yakınlarına talimat verdiği öğrenildi.

Kulisler ise hareketli. Sızan bilgilere göre, Başbakan önce büyük şehirleri tamamladı. Ama bazı illerde boşluklar bıraktığı son anda değişiklik yapabileceği belirtiliyor. AK Parti'de asıl değişimin doğu illerinde olması bekleniyor.

Diyarbakır’a Abdülkadir Aksu, Bülent Arınç’ın; bazı illerde de Mehmet Metiner, Haşim Haşimi ve Galip Ensarioğlu’nun aday gösterilebileceği belirtiliyor..

Aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) verilmesine saatler kala Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün de gün boyu Genel Merkez’de çalıştı. Büyükşehirlerden gösterilecek milletvekili adaylarının isimlerini tamamlayan ancak İstanbul’u belirlemekte zorluk çeken Erdoğan ve ekibinin öncelikle aday gösterilmeyecek milletvekillerini belirlediği öğrenildi. Aday adaylarından son elemeleri yapan Erdoğan ve kurmaylarının özellikle büyükşehirlerdeki sıralamada sıkıntı yaşadığı belirtildi.

‘BDP’yi önleme’ arayışı

Milliyet'in haberine göre, AK Parti’nin aday listelerinin hazırlanması sürecinde, bağımsız adaylarla seçime girecek olan BDP’ye yönelik olarak Güneydoğu’da yarışacak güçtü isimler konusu Erdoğan’ı zorluyor. BDP’nin başlattığı “sivil itaatsizlik” eylemlerine sert tepki gösteren Erdoğan’ın bu seçimde bölgeden mutlaka daha fazla milletvekili çıkarılmasını istediği, bunun için de oy garantisi olan isimler aradığı belirtildi. Seçim sürecinde bölgede özel bir reklam kampanyası yürütecek olan Ak Parti’nin, vatandaşa, “BDP size birşey kazandırmaz” mesajını vereceği kaydedildi.

Yer değiştirecek isimler

Erdoğan’ın özellikle Diyarbakır’a Abdülkadir Aksu ve Bülent Arınç gibi önemli isimleri kaydırabileceği, bunun yanında da bölgede tanınan isimler olan gazeteci Mehmet Metiner, eski milletvekili ve belediye başkanı Haşim Haşimi ve Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Galip Ensarioğlu’nu aday göstereceği belirtildi.

Ak Parti’nin aday belirlemede ikinci önceliği de oy almakta zorlandığı batı ve sahil kesimlerine yönelik oldu. Bu çerçevede Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın ismi, CHP’nin kaleleri Antalya ve İzmir için konuşuluyor. Antalya’dan aday gösterilmesi halinde Günay, eskiCHPGenel Başkanı Deniz Baykal’ın karşısında yarışacak. Erzincan Milletvekili olan eski Bakan Binali Yıldırım ile Ankara milletvekili Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da İzmir’den aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Konuşma yasağı

Erdoğan’ın parti yönetimi ve aday belirleme komisyonuna konuşma yasağı getirdiği, bir çok bakan ve milletvekilinin kendilerinin tekrar aday gösterilip gösterilmediğini öğrenmek için parti yönetiminin baskı altına aldığı öğrenildi.

200 kişi kim olacak?

Son grup toplantısında büyük değişime gideceğini açıklayan Erdoğan’ın 200’e yakın vekili tekrar aday göstermeyeceği dile getiriliyor. Erdoğan’ın partide “ağabey” konumunda olan bazı isimleri gelecek dönem için saklaması da bekleniyor. Ak Parti kulisleri, listelere giremeyecek 200 ismin kim olduğunu bulmaya çalışıyor. Ancak son rotüşlar yapılan listeleri Erdoğan ve parti yönetiminden seçtiği 10 kişinin dışında kimsenin bilmediği belirtiliyor. Ak Parti’nin 15 Nisan’da seçim beyannamesini açıklaması, 18 Nisan’da da adaylarını kamuoyuna tanıtması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2011, 21:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73