banner72

Rize'nin Spor Tarihi Yazıldı

Fatih Sultan Kar tarafından hazırlanan ve 15 yıllık emeğin ürünü olan ‘Bütün Yönleriyle Rize Spor Tarihi' isimli kitap Rize Vitrini Ajans tarafından yayınlandı.

Rize'nin Spor Tarihi Yazıldı

Fatih Sultan Kar’ın 15 yıl boyunca Rize, İstanbul ve Ankara’da yaptığı alan çalışmaları sonucu ortaya çıkan ve özgün yayın kalitesiyle prestij eserler arasında yer alan kitap, Rize spor tarihinde daha önce gün ışığına çıkmamış fotoğraf, belge ve bilgileri içeriyor.

496 sayfadan oluşan kitabın, aynı zamanda Çaykur Rizespor Kulübü için de kurumsal eser özelliği taşıdığını ifade eden Fatih Sultan Kar, “Kitabın ana ekseni futbol üzerine oturmakla birlikte idari ve mali etkinlikleri de içeriyor. ‘Rize Spor Tarihi’ birden bine kadar numaralandırılarak özel karton kutuda prestij kitaplar kategorisinde yayınlandı. ‘Bütün Yönleriyle Rize Spor Tarihi' kitabından temin etmek isteyenler rezervasyon için Rize Vitrini Ajans’a (216) 553 80 22 numaralı telefon ile ulaşabilir, rizevitrini@gmail.com ve fatihsultan.kar@gmail.com mail adresleri yoluyla bilgi edinebilirler.” dedi.

Kitabın oluşum serüveni hakkında bilgiler veren Kar, “Çalışma sırasında yıllarca birçok sahaftan materyal toplandı. Gazeteler baştan sona tarandı. Yeni bilgiler derlendi. Kitabın yazımı ve tasarımı nesnel ve bilimsel bakış açısıyla tamamlandı. 15 yıl boyunca Rize, İstanbul ve Ankara’da yaptığımız alan çalışmaları sonucu ortaya çıkan ve özgün yayın kalitesiyle prestij eserler arasında yer alan kitap, Rize spor tarihinde daha önce gün ışığına çıkmamış fotoğraf ve belgeleri içeriyor. Kitabın ana ekseni futbol üzerine oturmakla birlikte idari ve mali etkinlikleri de içeriyor.” diye konuştu.

Neler yer alıyor?
Rize’de futbolun başlama vuruşunu yapan ve 1919 yılında Rize İdman Yurdu adıyla kurulan kulübün faaliyetleri. Bu kulübün kurucuları ve Rize’nin ilk futbolcuları. Rize’de futbolun şifresi, Halkevi ve Şarspor’un mimarı: Uzun Yusuf Marşan. İlk futbol maçlarının arenası Buhti’nin Düzü. Bir şemsiye karşılığı Güneşspor’a transfer olan ve ileriki yıllarda ‘Manchester Fatihi’ olarak da ünlenen, Fenerbahçe’nin eski kalecilerinden Yavuz Şimşek’in transferi . İran Üniversiteliler Karması’nı göz kamaştırıcı bir oyunla 2-0 mağlup etmeyi başaran Fener Genlik Kulübü’nün kendi futbolcusu gibi sahaya sürdüğü ve İranlılar’ın “Bizde Türkiye denince; akla önce Atatürk, sonra o gelir. Siz bizi oyuna getirdiniz” dediği efsane futbolcu Lefter’in Rize macerası. 13 Mart 1950 tarihinde Beşiktaş sempatizanı Riezeliler tarafından kurulan Rize Beşiktaş Gençlik Kulübü’nün kurucuları. Rize’de bir mahkumun hayatını kurtaran Lefter Küçükandonyadis. Tamamı ilk kez bu çalışmada yayınlanan Rizespor Nizamnamesi. Rizespor kurucusu Atıf Taviloğlu’nun bahçesinden söküp getirdiği ve Rizespor’un kurulması için açık artırmaya çıkardığı bir limon fidanı. Rizespor’un renklerinin yeşil-mavi olmasını öneren isim. Söz verdiği halde Rizespor’u 2. Lig yerine 3. Lig’e dahil eden dönemin Futbol Federasyonu Başkanı ve Rizespor’un başına gelenler. 1973-74 sezonunda İkinci Lig Kırmızı Grup’ta şampiyon olan Rizespor’un başarısının sırrı. Bir futbol sezonunun kaderini değiştiren inek…

Dokuz ana başlıkta sayısız konu
Rize de Futbolun Başlama Vuruşu, Amatör Futboldan İzler, Rizepor Kuruluyor, Profosyonel Lige İlk Adım, Söyleşiler, Rizesporu Yönetenler, Teknik Direktörler ve Antrenörler, İstatisttikler, Türkiye Kupası, Rizesporun İlkleri ve Künyesi, Geçmiş Zaman Olur ki ve Hayali Cihan Değer ana başlıklarından oluşuyor.

Kıtlık zamanı futbolcuları
Rize’de Futbolun Başlama Vuruşu bölümünde Rize İdman Yurdu, Şarkspor, Halkevispor, Şarspor, Güneşspor, Fener Gençlik, Rize Beşiktaş, Çayspor, Çayelispor ve Pazarspor Kulüplerinin kuruluş hikâyeleri liglerdeki serüvenleri, sporcuları ve yöneticileri anlatılıyor.

Rize’de amatör futbol yansımaları
Amatör Futboldan İzler bölümünde Sokak aralarında üç direk bir araya getirilerek oluşturulan kaleler arasından birçok yıldız yetiştiren Rize ilinin amatör futbol kulüpleri Ardeşen Gençlikspor, Derepazarı Gençlik, Esnafspor, Gündoğduspor, İslampaşaspor, Gülbaharspor, Müftüspor, İyiderespor, Rize Gücü (Köy Hizmetleri –YSE), Kalespor, Kalkanderespor’un mücadelesi gözler önüne seriliyor.

Rizespor’un kurumsal kimliği ortaya çıkıyor
Rizespor Kuruluyor, Profesyonel Lige İlk Adım, Sezonlar, Rizespor’u Yönetenler, Teknik Direktörler ve İstatistikler bölümlerinde Rizespor’un kuruluş, liglere katılışı, başkanları, yöneticileri, teknik direktörleri, antrenörleri, kadroları, istatistikleri, maçları, başarıları sezon sezon yer alıyor.

Tarihe ışık tutan söyleşiler
Söyleşiler bölümünde Şenol Birol, Hasan Vezir, Lefter, Yakup Kazdal, Recep Ali Ayvaz, Cevat Öksüz, Mehmet Salih Şamlıoğlu, Musa Dal, Amet Şahin, Köksal Mataracı, Hasan Kemal Yardımcı, Fehmi Ekşi, Nuri Akbulut, Lokman Koçan, Kahraman Kartal, Cengiz Sarıoğlu, Musatafa Zeki Rakıcıoğlu, Faruk Nafız Ozak, Oktay Çevik, Harun İlik, Osman Nuri şahin, Hüseyin Hemşinlioğlu, Hakan Tecimer, Hasan Fehmi Durmuş, Yaşar Elmas, Ergün Kolçak, İsmail Coşkun, İsmail Demircioğlu, Mehmet Ali Karaca, Muharrem Vezir, Mustafa Yılmaz, Ekrem Cengiz, Osman Kavrakoğlu, Ömer Akmehmet, Ergün Öztuna, Hüsnü Kürkçü, Cemal Aydoğdu, Tuncay Mataracı, Hamit Sadi Saraç ile yaşamları ve Rizespor ile ilgili düşünceleri üzerine yapılan söyleşiler yer alıyor. Yiğit namı ile anılır, Rize Esnafspor ve Rize Sporun Yıldızları başlıkları altında öyleşilerinde yer aldığı bu bölümde Rizeli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Eski Başbakan Mesut Yılmaz başlıkları dikkat çekiyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın futbol yaşamına bol fotoğraflarla yer verilirken, Eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın farklı bir özelliği gözler önüne seriliyor ve 1968 yılında Rizespor muhabirliği yaptığı ortaya çıkıyor.

 

Fatih Sultan Kar Kimdir?
1971 yılında Rize-Gündoğdu’ya bağlı Ketenli köyünde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Gündoğdu’da tamamladı. Rize’de gazetecilik yaptığı yıllarda çeşitli gazetelerin Rize Temsilciliği görevini yürüttü. Aynı zamanda söz yazarı ve arşiv-araştırmacı olan Kar’ın ‘Rize’de Yaşanmış Fıkra Gibi Olaylar’, ‘Likapa’nın Moruna Rize’nin Yeşiline’, ‘Yeşile Adanmış Dizeler’, ‘Rize Şiirleri’, ‘Bir Limon Fidanının Hikayesi: Çaykur Rizespor Tarihi’ ve ‘Bir Futbol Efsanesi: Şenol Birol Gül’ isimli kitapları, ‘Evvel Zaman İçinde Rize’ ve ‘Yeşil Çayın Siyah Beyaz Serüveni’ isimli açılmış sergileri bulunuyor. Bir dönem Çaykur Rizespor Dergisinin tarih bölümünü hazırlayan Kar, iki bin Rizeliinin biyografisini içeren (Mustafa Karalı ile) ‘Rize Vitrini’ ve Rize’nin eğitim, tarih ve sosyal hayatını içeren ‘Evvel Zaman İçinde Rize’ isimli fotoğraf albümünün son şekli üzerinde çalışıyor. Kar, İETT Genel Müdürlüğü’nde fotoğrafçı olarak görev yapmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2010, 21:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73