banner72

Rize'ye Akademik Birim Merkezi

Doğum yeri olan Rize’nin Sütlüce Köyü’ne olan ilgisi ile bilinen Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan bu kez köyüne üniversite akademik birimi kazandırdı.

Rize'ye Akademik Birim Merkezi

Rize Üniversitesi tarafından Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan öncülüğünde Demircan’ın doğum yeri olan Rize’nin Sütlüce Köyünde Mavi Yemiş Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruyor.

Demircan’ın öncülüğünde Rize Üniversitesi, Sütlüce Köyü’nde yaban mersini olarak da bilinen Mavi Yemiş (Likarpa) Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruyor. Köylü tarafından merkezin oluşturulması için köy tüzel kişiliğine ait 1 dönüm arazi ve üzerindeki bina süresiz olarak Rize Üniversitesi’ne devredildi. Köylüler, tarafından Rize Üniversitesi’ne devredilen 1 dönümlük arazi ve üzerindeki bina ile ile ilgili bugün Rize Üniversitesi Rektörlüğü’nde protokol imzalandı. Protokol imza törenine Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu, projenin öncüsü olan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve köylüler katıldı.

22.20101125185011..jpg

Törende konuşan Rektör Okumuşoğlu, talebin kendilerine Demircan tarafından getirildiğini belirterek, “Arondan’dan çıkıp Beyoğlu’nda belediye başkanı olmak kolay bir olay değildir. Kendisi ile iftihar ediyoruz. Orada çok güzel şeyler yaparken elini buraya da uzatarak doğduğu yerlere bir şeyler katmak istemiştir. Bizden de yardım isteyince 300 rakımın üzerinde olan bu köyde, çaya ekonomik anlamda destek olabilecek Mavi Yemiş’in kültürünü, yetiştiriciliği ve geliştirilmesini sağlayacak bir araştırma merkezi kurulmasını uygun gördük. Binayı gayet güzel restore edip bize teslim ettiler. Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı da talebimizi kabul etti. Resmen bu merkez kuruldu. Sadece hukuki olması açısından bu protokol kalmıştı” dedi.
Demircan ise yaptığı açıklamada, “Bizler Rize dışında hizmet veriyor olsak da ait olduğumuz yeri hiçbir zaman unutmadık. Karınca kararınca yöremize elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. Kendi köyümüz de yol ve su gibi acil ihtiyaçların karşılanmasını sağladık. Rize’mizin entelektüel birikimi olan Üniversitemizden de istifa etmek istedik. Bu arayışımızı Rize Üniversitesi’ne ilettik. Bizim bu talebimizi geri çevirmediler. Sütlüce köyü bu protokol ile sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya açılmanın kapısını araladı” diye konuştu.

Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ise yaptığı konuşmasında, Rize’nin kaybettiği üretici zihniyetini geri kazanması gerektiğine dikkat çekerek “Üretici zihniyeti bütün bölge insanının iliklerine kadar işlemişti. 25 yıl sonra bölgeye döndüğümde gördüm ki bu zihniyetimizi kaybetmişiz. Hazırcılığa dayalı bir yaşamı seçmişiz. Şimdi bu proje ile daha çok gelir elde edeceğimiz bir ürünü yetiştireceğiz. Üniversitenin önderliğinde bu ürünün ekonomik getirisini sağlayacağız. Ancak kimin üreteceği sorusunun cevabını şimdiden aramamız gerekir. Üretici zihniyetimizi geri kazanmazsak maalesef bu proje de bir işe yaramayacaktır” şeklinde konuştu.

Doç. Dr Mustafa Akbulut’un Mavi Yemiş ile ilgili yaptığı bilimsel sunumun ardından Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu, Rize Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazmi Turan Okumuşoğlu, projenin öncüsü olan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve köylüler arasında ilgili protokol imzalandı.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2010, 21:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73