banner72

RÜ'de Yeni Atamalar Gerçekleşti

Rize Üniversitesi'nde yeni atamalar gerçekleşti.

RÜ'de Yeni Atamalar Gerçekleşti

Rize Üniversitesinde Rektörlük Makamına atanan Prof. Dr. Arif YILMAZ göreve başladı. Prof. Dr. Arif YILMAZ’ın göreve başlaması ile birlikte Rektör Yardımcılıklarına Prof. Dr. Osman KARAMUSTAFA ve Prof. Dr. Adnan MİDİLLİ, Rize Üniversitesi Genel Sekreterliğine Genel Sekreter Yardımcısı Ali Rıza KÖROĞLU atandı. Genel Sekreter Yardımcılıklarına ise Cehri HUT ve Av. Hamdi ÇİYİLTEPE atanarak göreve başladı.

Rize Üniversitesi Rektörlüğüne atanan Rizeli hemşerimiz Prof. Dr. Arif YILMAZ,  “Üniversitemizin ve diğer üniversitelerin demokratik ortama kavuşmasını sağlayan ve Cumhuriyet tarihinde eşine rastlamamış büyüklükteki bütçeyi AR-GE’ye aktararak bilime verdiği önemi bir kez daha gözler önüne seren Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a şahsım ve Üniversitemiz adına şükranlarımı sunuyorum. Yapılan Rektörlük seçiminde  %90’ın üzerinde bir oy oranıyla yeni yönetimi belirlemede demokratik haklarını kullanan tüm öğretim üyelerimize ve bu vesile ile tüm üniversite çalışanlarına teşekkür ederim. YÖK Başkanımıza, Yürütme Kurulu Üyelerine ve tercihlerinden dolayı Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah GÜL’ e en derin şükranlarımı sunuyorum. Amacımız, adalet ve eşitlik ilkeleri çerçevesinde, liyakat esasına dayalı olarak sosyal ve bilimsel doğrularla üniversite içi ve üniversite dışı paydaşlarımızla beraber Üniversitemize ve halkımıza hizmet etmektir. Hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

Rektör Yardımcılığına atanan Prof. Dr. Osman KARAMUSTAFA, sayısız akademik çalışmalarının yanında, KTÜ- Ünye İİBF İşletme Bölüm Başkanlığı (2001 -2002), KTÜ Rize MYO Müdür Vekilliği (2004), KTÜ Rize MYO Müdür Yardımcılığı (2003-2004), görevlerinde bulundu. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Yönetim Kurulu Üyeliği (2003-2009) görevlerinde de bulunan KARAMUSTAFA, halen Rize Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanlığını da yürütmektedir.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan MİDİLLİ,  Bilimsel temellere dayalı, çevresel hassasiyeti dikkate alan ve toplumsal duyarlılığa dayalı hizmet anlayışıyla insanlığa hizmet etmek için 1993 yılında ayrıldığı Rize’ye 2010 Yılında dönen Prof. Dr. Adnan Midilli, 28 Mayıs 1968 Yılında Rize Merkez Çamlıbel Mahallesinde doğdu. İlköğrenimini Rize Merkez 50. Yıl ilkokulunda tamamladı. 1988-1989 eğitim öğretim döneminde Rize İmam-Hatip Lisesini birincilikle bitirdi. 1993 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümünden Makine Mühendisi Unvanıyla, 1996 Yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünden Makine Yüksek Mühendisi Unvanıyla, 2001 Yılında 4.0/4 ortalama ile Doktora derecesini aldı. 1993 Yılında Ankara’da özel bir şirkette Makine  Mühendisi unvanıyla çalıştıktan sonra, 1993-2010 yılları arasında Niğde Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Enerji Anabilim Dalı’nda, Araştırma Görevlisi, Dr. Araştırma Görevlisi ve Doçent olarak çalıştı. 2004 yılında Makine Mühendisliği enerji teknolojileri alanında doçentlik unvanı alan Dr. Midilli 2010 yılında Rize Üniversitesi’nde Profesör olarak çalışmaya başladı.

1998-2000 yılları arasında İngiltere Newcastle Üniversity’de katı atıklardan elektrik, ısı, hidrojen ve yanar gaz üretimi ve endüstriyel ölçekli enerji tesislerinin geliştirilmesi üzerine çalıştı. 2003 yılında İsveç Lülea Üniversitesi’nden enerji teknolojileri ve enerji üretimi üzerine doktora sonrası burs kazandı.

Endüstriyel enerji teknolojilerinin geliştirilmesi, enerji üretimi, enerji yönetimi, enerji stratejilerinin geliştirilmesi ve yerel, bölgesel ve sürdürülebilir enerji vizyonu oluşturma konularında yurtiçi ve yurtdışı projelerde araştırmacı olarak çalıştı ve bu konularda uluslar arası ve ulusal birçok eser yayımladı, ayrıca bu konularda ulusal ve uluslar arası birçok konferansların, sempozyumların, kongrelerin başkanlığını, teknik başkanlığını ve organizasyon komitesi üyeliklerini yaptı.

Prof. Dr. Adnan Midilli, Uluslar arası enerji çalışmalarına yaptığı bilimsel katkılardan dolayı 2005 Yılında TÜBİTAK Genç Bilimci Araştırma Teşvik Ödülü ve 2006 Yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi (METU) Prof. Dr. Mustafa Parlar Eğitim Araştırma Vakfı Genç Bilimci Araştırma Teşvik Ödülü; 2005 ve 2008 yıllarında bilimsel yayın üretiminde uluslar arası katkılarından dolayı Niğde Üniversitesi Bilim Ödülü; 2009 Yılında Niğde Üniversitesi’nde yayınları en fazla uluslar arası bilim adamlarınca kullanılan bilimci ödülü almıştır. 1995-2010 yılları arasında 35 kez TÜBİTAK Bilimsel Yayınları Teşvik ödülü aldı. 2006 Yılında Kanada University of Ontario Institute of Technology’de öğretim üyesi olarak (Sabatical) çalıştı ve burada yakıt pilleri ve hidrojen üzerine 2 önemli uluslar arası projede görev yaptı. Uluslar arası prestijli dergilerde bilimsel hakemlik ve editörler kurulu üyeliği yapmaktadır. Ayrıca, enerji konularında birçok kez davetli konuşmacı olarak çeşitli organizasyonlara katıldı.

2002 Yılında, Tek Tabakalı Kurutma konusunda Dünya Literatürüne adıyla bir model (Midilli et al. Model) kazandırmış ve google scholar taramasına göre 1000 den fazla atıf almıştır. 2010 Yılında “Global Warming: Engineering Solution (Küresel Isınmada Mühendislik Çözümleri)” adlı eserin dünya literatürüne kazandırılmasında yazar olarak önemli rol oynamıştır.

Prof. Dr. Adnan Midilli; Enerji Teknolojileri, Enerji Sistemlerinin Tasarımı ve İmalatı, Temiz Yakıt Üretimi, Atıkların Minimizasyonu, Enerji Verimliliği ve Ekonomisi, Biyodizel ve Biyoyakıt üretimi, Entegre Güneş Enerjisi Sistemleri, Suyla Enerji Üreten Küçük Ölçekli Tesisler, Hidrojen Gaz İstasyonları, Rüzgar Santraları, Güneş enerjisi Santraları Tasarımı ve Analizi, Hidrojen Enerjisi Teknolojileri, Yakıt Pilleri, Kurutma, Gazlaştırma, Karadeniz dip sularından hidrojen üretimi ve sürdürülebilir kalkınma hamlesi projeksiyonları konularında halen aktif olarak gurup çalışmalarına devam etmektedir. Prof. Midilli bu konularda ülkemize çok sayıda genç araştırmacı kazandırmıştır.

Prof. Dr. Adnan Midilli 1981-2000 yılları arasında boks sporuyla hem aktif sporcu hem de koordinatör olarak ilgilendi. Çok iyi derecede İngilizce ve orta derecede almanca bilen Prof. Dr. Adnan Midilli evli ve iki çocuk babasıdır.

Üniversite Genel Sekreterliğine atanan Ali Rıza KÖROĞLU, aslen Rize-İkizdere’li olup, Of doğumlu. KÖROĞLU, Kütüphane Müdürlüğü, Öğretim Elemanı (uzman),  Fakülte Sekreterliği, Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ve Genel Sekreter Yardımcısı görevlerinde bulundu. Halen Türk Kütüphaneciler Derneği Rize Şube Başkanlığı, Rize İlinde Üniversite Geliştirme Derneği Genel Sekreterliği, İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu (İMEF) Genel Başkan Yardımcılığı, Rize Ceza ve Tutukevi Denetleme Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmektedir. KÖROĞLU evli ve dört çocuk babasıdır.

Genel Sekreter Yardımcılıklarına atanan Cehri HUT, Rize Üniversitesine uzun yıllar hizmet etmiş, İdari ve Mali konularda kendini yetiştirmiş, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Fakülte Sekreteri olarak görev yapmakta idi. Av. Hamdi ÇİYİLTEPE ise, Rize Üniversitesinde Öğretim Görevlisi ve Hukuk Müşaviri olarak görev yapmakta idi.

Rektör Prof. Dr. Arif YILMAZ’ın oluşturduğu ekip ve ilk günden yaptığı atamalar Üniversite camiasında ve Rize kamuoyunda takdirle karşılandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2011, 14:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73