Sabah Namazı Programına Yoğun İlgi

Rize İl Müftülüğü tarafından cami etkinlikleri kapsamında sabah namazı zikir ve sohbet programı düzenlendi.

Sabah Namazı Programına Yoğun İlgi

Her hafta Pazar günü Sahil Camiinde düzenlenen yoğun ilginin gösterildiği program, sabah ezanının okunmasının ardından İl Vaizlerimizden Mustafa Yıldız'ın Kur'an-ı Kerim tilâvetiyle başladı. İl Müftümüz Yusuf Doğan'ın kıldırdığı sabah namazından sonra toplu olarak tehlil, tesbih ve salâvat getirilerek müezzin tarafından Haşr Suresinin son ayetleri okundu.
 
Ardından İl Müftümüz Yusuf Doğan sohbetinde; "bu sabah size iki hediye takdim etmek istiyorum. Bu hediyelerin bir tanesi Rabbimizden, diğeri ise Rasulüllah (sav) Efendimizden hediyedir diyerek İsra Sure'sinin 78. ayetini okudu. (Güneşin zevalinden (öğle vaktinde Batı’ya kaymasından) gecenin karanlığına kadar (belli vakitlerde) namazı kıl. Bir de sabah namazını kıl. Çünkü sabah namazı şahitlidir.) Okuduğu ayetin açıklamasını da yapan Müftü Doğan, Rabbimizin izniyle bu sabah bizler Allah'ın şahit olduğu, Meleklerin şahit olduğu ve birbirimize şahit olduğumuz bir sabah namazı idrak ettik dedi.
 
Müftü Doğan Hz.Ömer'den nakledilen; "Kim yatsı namazını cemaatle kılarsa, gece yarısına kadar namaz kılmış sevabını alır. Sabah namazını da cemaatle kılarsa bütün geceyi namaz kılarak geçirmiş gibi sevap alır" hadisini okuyarak, uykunun nasıl  ibadete çevirebileceğinin şifresini Efendimizin bu sözleriyle öğrenmiş oluyoruz dedi.

2gu.20120205212421.jpg
 
Enes b. Malik (ra)'dan rivayet edilen "Kim ilk tekbire ulaşarak kırk gün cemâatle namaz kılarsa, ona iki berât verilir. Biri cehennemden kurtuluş berâtı, öteki de münâfıklıktan uzak kalış berâtı.” hadisini de okuyan Müftü Doğan, iki beratı bu hadis-i şerife uyarak elde eden bahtiyarlardan olmayı Rabbimiz hepimize nasip eylesin sözleriyle dua ve niyazda bulundu.

5.20120205212806.jpg
 
Program sonunda İl Müftüsü Yusuf Doğan, başlatılan zikir ve sohbet programını her Pazar günü idrak edeceklerini dile getirerek, sıcak soğuk demeden bu manevi ziyafete katılan herkese teşekkür etti.
 
Yoğun katılımın olduğu programa iştirak eden cemaat te bu tür programlara susamış olduklarını dile getirerek, tertip edenlerden Allah razı olsun dediler..
Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2012, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER