banner72

Sarp Sınır Kapısında Ucuz Akaryakıt Trafiği

Türkiye'nin Kafkaslar'a açılan Artvin'in Hopa İlçesi'ndeki Sarp Sınır Kapısı'nda yılın ilk 4 ayında araç ve yaya trafiği, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25 oranında arttı.

Sarp Sınır Kapısında Ucuz Akaryakıt Trafiği
Türkiye`nin Kafkaslar`a açılan Artvin`in Hopa İlçesi`ndeki Sarp Sınır Kapısı`nda yılın ilk 4 ayında araç ve yaya trafiği, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25 oranında arttı. Artışın, sınırın öte yakasında akaryakıt fiyatlarının Türkiye`ye oranla yarı yarıya ucuz olmasından kaynaklandığı öne sürüldü.

Hopa Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Ömer Ersoy, Sarp Sınır Kapısı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 2009 yılında toplamda 2 milyon 616 bin 849 kişi ile 636 bin 217 aracın Sarp kapısından karşılıklı geçiş yaptığını kaydeden Başmüdür Ersoy, bu rakamın 2010 yılında 3 milyon 652 bin 270 yolcu ile 654 bin 819 araca ulaştığını söyledi. Ömer Ersoy, 2011 yılının ilk 4 ayında toplamda 895 bin 306 yolcu ile 206 bin 547 aracın karşılıklı giriş çıkış yaptığını belirterek, "Görüyoruz ki bir önceki yılın aynı dönemine göre yolcu ve araç geçişi yüzde 25 dolayında arttı" dedi.

GÜRCİSTAN GÜMRÜĞÜ 26 MAYIS`TA AÇILIYOR
Ersoy, Sarp Sınır Kapısı`nda yaya yolcu giriş çıkışının bir disiplin altına alınması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

"Giriş ve çıkışlarda yaya ve araçların birlikte hareket etmesi güvenlik ve pasaport kontrolü ile gümrük kontrolü açısından büyük kayıp ve sıkıntılar doğuruyor. Öncelikle yaya geçişi ile ilgili projenin hayata geçmesi, sahada çalışan görevliler açısından önem arz ediyor. Bu arada 26 Mayıs`ta Gürcistan gümrüğündeki modernizasyon çalışmalarının bitirileceği ifade edildi. Ardından Türkiye ile Gürcistan arasında hayata geçmesi planlanan pasaportsuz geçişlerle, yaya ve araç trafiği daha da artacaktır. "

UCUZ AKARYAKITIN ETKİSİ
Bu arada Sarp Sınır Kapısı`nda yaya ve araç trafiğinin artmasında en önemli faktörün sınırın öte yakasında benzin ve mazot fiyatlarının Türkiye`ye oranla yarı yarıya ucuz olması olduğu belirtildi. Depolarını ucuza doldurmak isteyen sürücülerin, akaryakıt almak için giriş çıkış yapması nedeniyle yaya ve araç trafiği rakamının artış gösterdiği ifade edildi.
Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2011, 17:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73