banner72

Sümela'da ayine izin verilebilir

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Sümela Manastırı'nda bir müracaat halinde yılda bir günde veya bir saatte ayin izni verilebilir. Bunu başka yerlerde uyguluyoruz. Hiç başımız ağrımadı şükürler olsun, ama sürekli ibadete açmak gibi bir şey gündemd

Sümela'da ayine izin verilebilir

Günay, Trabzon'da düzenlenen Doğu Karadeniz Turizm Odaklı Kalkınma Projesi toplantısına verilen arada gazetecilerin Sümela Manastırı'nın ayine açılması yönündeki sorularını yanıtladı.
     Karadeniz Bölgesi'nde bulunan bütün kültürel varlıklara sahip çıkma gayretinde olduklarını ifade eden Günay, ''Sümela'ya, Ünye ve Şebinkarahisar Kalesi gibi ne varsa sahip çıkmaya çalışıyoruz. Ben Karadeniz Bölgesi'nin potansiyelini yeteri kadar kullanamadığını düşünüyorum'' dedi.
     Sümela Manastırı'nın restorasyonu konusunda bazı sıkıntılar yaşandığını ve bunu çözmeye yönelik çalışmaları olduğunu anlatan Günay, ''Geçmişten bugüne bize miras kalan ne varsa hiçbir dönem ve inanç ayrımı yapmaksızın yine aynı biçimde saygı göstermek yakışır. Sümela'nın restorasyon konusunda sıkıntıları vardı. Onu yeni baştan ihale ediyoruz'' diye konuştu.
     Sümela'nın, bölgenin özel zenginliklerinden biri olduğunu vurgulayan Günay, şunları kaydetti:
     ''Bir müracaat halinde yılda bir günde veya bir saatte ayin izni verilebilir. Başka yerlerde bunu uyguluyoruz, hiç başımız ağrımadı şükürler olsun. Bizim ülkemizde, müzelerimizde ve ibadethanelerde yılda 1 veya 2 saat başka bir dille Tanrı'ya yakarıldığı zaman bundan dünya, insanlık zarar görmez düşüncesindeyiz, ama sürekli ibadete açmak gibi bir şey gündemde değil.''


Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2010, 21:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73