banner72

Sürmene'deki kazada karar

Trabzon Sürmene ilçesindeki trafik kazasında karar

Sürmene'deki kazada karar

Trabzon'da, 6 yıl önce, otomobili ile hatalı sollama yaparken bir başka araca çarparak, 3 kişinin ölümüne, 8 kişinin yaralanmasına yol açtığı iddiasıyla yeniden yargılanan sürücü, 4 yıl 5 ay 10 gün hapse çarptırıldı.
    

 Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, 7 ay tutuklu kaldıktan sonra tutukluluk süresi dikkate alınarak tahliye edilen İbrahim Aksu ile taraf avukatları katıldı.
    

Duruşmada, mahkeme heyeti, mahkemenin eski kararının Yargıtay 9. Ceza Dairesince bozulduğunu belirterek, sanık Aksu'ya bozma ilamına ilişkin bir diyeceği olup olmadığını sordu. Bozma ilamına karşı bir beyanı bulunmadığını belirten Aksu, son sözünün sorulması üzerine de ''mağdurum'' dedi.
    

 Davayı yeniden karara bağlayan mahkeme heyeti, İbrahim Aksu'yu, ''3 kişinin ölümüne, birden fazla kişinin yaralanmasına neden olduğu'' gerekçesiyle önce 4 yıl hapse çarptırdı.
    

Aksu'ya verilen cezayı ''suçun bilinçli taksirle'' işlenmesi yüzünden 5 yıl 4 aya çıkartan mahkeme heyeti, iyi hali nedeniyle cezasında indirim yaptığı sanığa ,4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası verdi.
    

Aksu'nun ehliyetine de 1 yıl süreyle el konuldu
    
     -HATALI SOLLAMA YAPMIŞTI 
     
Sürmene ilçesinde Yeniay mevkisinde, 31 Ocak 2004'de, 61 FD 467 plakalı, süt ve süt ürünleri yüklü otomobiliyle önünde giden aracı sollamak isteyen İbrahim Aksu, karşı yönden gelen Faruk Kazaz idaresindeki 61 DZ 354 plakalı otomobil ile çarpışmıştı. Bu araçlara da 61 EP 005 plakalı başka bir araç çarpmıştı. Kazada, araçlardaki Kazaz ile 2 çocuk ölmüş, Aksu'nun da aralarında yer aldığı 9 kişi yaralanmıştı.
    

Tutuklanan Aksu hakkında Sürmene Asliye Ceza Mahkemesinde açılan davanın dosyası, söz konusu mahkemenin davanın kendi görev alanında bulunmadığını belirterek ''görevsizlik'' kararı vermesi üzerine, Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmişti.
    

Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesinin Aksu hakkında verdiği hüküm, Yargıtay tarafından usul yönünden bozulmuştu.Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2010, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73